Boğaziçi Hazırlık – Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Hazırlık Sınıfı

Boğaziçi Hazırlık yani Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Hazırlık Sınıfı ile ilgili bilmeniz gerekenleri derledik. Boğaziçi Üniversitesi’ni kazandınız ve istediğiniz bölüme yerleştiniz. Tebrikler! Fakat bölümünüze başlayabilmeniz için bir aşamayı daha geçmeniz gerekiyor: Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı (BUEPT).

Boğaziçi Hazırlık

Boğaziçi hazırlık ile ilgili pratik bilgiler ve tavsiyeleri okuduğunuzdan emin olun.

boğaziçi hazırlık

Boğaziçi hazırlık

Programlar ve karşılıkları

 • P1: Beginner
 • P2: Pre-intermediate
 • P3: Intermediate
 • P4: Advanced

Boğaziçi Üniversitesi Hazırlık Sınıfı Kitapları

  Düzey Belirleme Sınavı

  • Genel olarak Ağustos sonu veya Eylül ayı başında yapılır

  Boğaziçi Hazırlık derslerinin başlangıç tarihi

  • Genel olarak Eylül ayının 2. veya 3. haftası

  İlk dönem derslerinin sonu

  • Genel olarak Ocak ayının ilk haftası

  Boğaziçi hazırlığı geçmek

  Kendi kendinize çalışmak istiyorsanız 

   Essay Kontrol ile çalışmaya şimdi başlayın.

  Bireysel destek almak istiyorsanız

  Boğaziçi Üniversitesi’nde İngilizce hazırlık eğitimi Kuzey, Güney ve Kilyos kampüslerinde Yabancı Diller Yüksek Okulu (YADYOK) tarafından veriliyor. Boğaziçi Üniversitesi’nin eğitim dili İngilizce olduğundan okula kayıt olan her öğrencinin bölümüne başlayıp ders alabilmesi için İngilizce yeterlilik sınavını (proficiency), yani BUEPT (Boğaziçi University English Proficiency Test) veya Türkçe adıyla BÜYES’i geçmesi gerekiyor. Bu sınav, akademik İngilizce becerisini ölçen nispeten zor ve kapsamlı bir sınav olduğu için okula kayıt olan öğrencilerden ancak küçük bir kısmı bu sınavı eylülde (ilk kez girdiklerinde) geçip bölümlerine başlayabiliyor. Öğrencilerin büyük çoğunluğu ise hazırlık okuluna (YADYOK) giriyor.

  Belirttiğim üzere hazırlık eğitimi 2 kampüste veriliyor. İl dışından gelen ve İngilizce bilgisi başlangıç seviyesinde olanlar özellikle Kilyos (Sarıtepe) kampüsünde eğitim alıyor. Kilyos, Sarıyer sahilinde Boğaziçi ana kampüse yaklaşık bir buçuk saat uzaklıkta sessiz, sakin bir üniversite yerleşkesi. Hazırlık eğitimi dışında Burç Beach’e ev sahipliği yapıyor ama bunun dışında lisansta bir Boğaziçilinin Kilyos’a pek yolu düşmez.

  Hazırlık sınavı yılda 4 kez yapılıyor: Eylül, Ocak, Haziran ve Temmuz.

  Sene başında Boğaziçi Üniversitesi’ne yerleşen öğrenciler bir seviye tespit sınavına girer. Bu sınavın sonucuna göre beginner, pre-intermediate, intermediate ve advanced olarak gruplara ayrılır. Intermediate ve advanced sınıfındaki öğrenciler eğer belli bir not ortalamasını tuttururlarsa Ocak ayında BUEPT’e girebilirler. Eğer sınavı geçerlerse ikinci dönem bölümlerine başlayabilirler. Bunun dışında, öğrencilerin büyük çoğunluğu İngilizce yeterlilik sınavına ya da öğrencilerin tabiriyle ‘prof’a haziran ayında girerler. Ancak haziranda sınava girebilmek için derslere devam şartı aranır. Eğer hazırlık derslerini size verilen belli sayıda günden fazla kaçırırsanız sınava haziranda giremiyorsunuz. Haziranda sınava giremeyenler ve girip de geçemeyenler ağustosta tekrar sınava girer. Bu sınavı da geçemeyenler eylülde üniversiteyi yeni kazanan öğrencilerle beraber tekrar sınava girer ve bu döngü böyle devam eder.

  Boğaziçi Üniversitesi’nin İngilizce sınavı zor olarak bilinir ve bunda haklılık payı var. Her sınavda öğrencilerin neredeyse yarısı kalıyor.

  O sebeple bizden söylemesi: sınav zor ama siz zaten buraya kadar geldiyseniz, sınav sizin için düzenli çalışmayla üstesinden gelinmeyecek gibi değil.

  Başlarken

  Boğaziçine yeni kayıt yaptırdıysanız “Merhaba Boğaziçili” diyoruz. Takdir edersiniz ki karşınızda zorlu bir sınav var. O sebeple işleri en başından sıkı tutmak lazım. Yoksa Boğaziçi’nde remedial olmak pek de hoş bir durum değil. BUEPT / Proficiency / BÜYES: Hepsi de aynı şeyi ifade ediyor, yani Boğaziçi Üniversitesi İngilizce yeterlilik sınavı.

  Proficiency Hazırlık Yolculuğu

  Sınavda karşınıza çıkacak Reading, Writing ve Listening bölümleri var. Bir de sınavda çıkmayacak fakat üniversite hayatınızda ve iş hayatınızda sürekli karşılaşacağınız Speaking becerisi var. Sınava hazırlanmaya başlamadan önce tüm bu becerilere daha etkin nasıl çalışabileceğinizi anlatan rehberlerimize göz atmanız faydalı olacaktır. Bu rehberler gerçek hayat örnekleri üzerinden, iyi uygulamalar göz önünde tutulup hazırlandı.

  Aylık olarak güncellenen BUEPT | Proficiency Hazırlık köşemizde sınava yönelik bir reading konusu, bir writing konusu ve bir de listening bağlantısını sizlerle paylaşıyoruz.

  Profesyonel destek almak isteyen öğrenciler için Boğaziçi Proficiency Özel Ders hizmetimizi sunuyoruz.

  Proficiency için yeterince hazırlandınız ve sınav da yaklaştıysa Proficiency tavsiyeleri isimli yazımız sınavda işinizi kolaylaştıracak ipuçlarını bölüm bölüm listeliyor

  Mutlu son!

  Proficiency hazırlık sürecinin çok kolay olacağını iddia edemeyiz; ancak, iyi İngilizce öğrenerek hayatta kendinize en iyi yatırımlardan birisini yapıyorsunuz diyebiliriz. İyi uygulamaları takip edip düzenli çalışırsanız ve gerektiği yerlerde yardım alırsanız, bitiş çizgisini göğüsleyeceğinize inanıyoruz.

  Yolculuğunuzda başarılar.

  Boğaziçi Proficiency Kaynakları

  BUEPT kelimeleri, örnek öğrenci essayleri, DBS örneği ve writing konuları, BuProf e-posta bülteni üyelerine hediyemiz. En yeni kaynaklara ulaşmak için ücretsiz e-posta bültenine üye olun.

  210 Comments

  Cigdem · Ağustos 17, 2016 at 10:49 am

  Bogazici hazirlikta beginner ogrencileri hangi kitaplari kullaniyorlar acaba?

   BuProf · Ağustos 18, 2016 at 1:37 pm

   Gramer için Azar English Grammar kullanılıyor. Ayrıca okulun kendi vereceği kitapçıklar var.

    Beyza · Ağustos 28, 2019 at 7:40 pm

    İyi günler diyelimki Ocak ayında İngilizce sınavını geçtik ikinci dönem derslere basliycaz birinci sınıfın tüm derslerini o ikinci dönemde mi alıyoruz yoksa uniyi 4.5 yılda mi bitiriyoz bı de üstten ders alma varmı işletmede daha erken bitirmek icin

     BuProf · Ağustos 30, 2019 at 10:19 pm

     Bu duruma irregular yani düzensiz olma deniyor. Derslerin bazılarını birinci dönemden bazılarını ikinci dönemden alıyorsunuz. Eğer birkaç yıl fazla ders alırsanız 4 seneyi geçmeden mezun olabilirsiniz.

  Ahmet · Eylül 17, 2016 at 9:30 am

  Yurt çıktığı halde yurda kayıt yaptırmayıp yurt hakkımızdan feragat edersek kuzey kampüsünde okuma şansımız var mı?

   BuProf · Eylül 18, 2016 at 10:35 am

   Ahmet Bey merhaba olması lazım çünkü Kilyos’ta sadece Kilyos’taki yurtta kalacak olanlar okuyor. O sebeple orada kalmayacaksanız Kuzey’de okuma şansınız var.

  İrem · Eylül 19, 2016 at 12:52 pm

  Pre intermediate yada intermediate ogrencileri hangi kitaplari kullanıyor nerden temin edilebilir

   BuProf · Ekim 1, 2016 at 6:49 pm

   İrem Hanmı merhaba, iki üç kitap kullanılıyor. Bir tanesi okulun her kura özel basıp hazırladığı kitaplar. Onlar dışarda satılmıyor. Hazırlık sınıfında dağıtlıyor. Gramer için Azar English Grammar kullanılıyor. Ek olarak Reading için Essential Academic Reading diye bir kitap olması lazım. Azar ve Reading kitabını internetten ya da Boğaziçi civarındaki kırtasiyelerden alabilirsiniz.

    İrem · Ekim 3, 2016 at 10:03 am

    Teşekkürler

  Damla · Eylül 30, 2016 at 12:57 pm

  Merhaba ocak 2017 proficiency sınavına kaldım . Bölüme ne zaman başlarım? Hiçbir yerde bulamadım.Teşekkürler.

   BuProf · Ekim 1, 2016 at 6:46 pm

   Damla Hanım merhaba, Ocak 2017 sınavında geçerseniz ikinci dönem yani Bahar döneminde bölüme başlayabilirsiniz.

  Hüseyin Erdem ZAMAN · Ocak 19, 2017 at 1:53 pm

  Boğaziçi Üniversitesi hazırlık sınıfına bu öğretim yılında (2016-2017) kayıt oldum. Sınavlarda çok zorlanıyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz?

   BuProf · Ocak 19, 2017 at 2:52 pm

   Hüseyin Bey merhaba, size yardımcı olabiliriz. İletişim sayfasından randevu talebinde bulunup ofisimize gelebilirsiniz ya da telefon görüşmesi talep edip bilgi alabilirsiniz.

  tugba · Ocak 26, 2017 at 9:02 pm

  merhaba, boğaziçi üni hazırlık ingilizcesinin eğitimi ile boğaziçi ingilizce kursunun eğitimi aynı mıdır ?

   BuProf · Ocak 27, 2017 at 7:57 am

   Merhaba Tuğba Hanım bildiğimiz kadarıyla farklı. Hazırlıkta Boğaziçinin sınavına yönelik özel bir program var. İngilizce kursu ise genel İngilizce temelli diye biliyoruz yani hedefleri farklı ancak hocaların bir kısmı aynı.

  Namık Laylık · Şubat 2, 2017 at 9:53 am

  Selamlar hazırlığı kilyosda değil de kuzey veya güney kampüste okuma olanağımız var mı ?

   BuProf · Şubat 2, 2017 at 10:29 am

   Kuzeyde okumak mümkün. Bunun için yurtta kalmıyor olmanız lazım. Hazırlıkta okul yurdunda kalanları hep Kilyos’taki yurda gönderiyorlar.

  ayşenur · Şubat 13, 2017 at 6:06 pm

  merhaba,ingilizce öğrenmek adına boğaziçi üniversitesinde hazırlık okuyup daha sonrasında okuldan ayrılıp tekrar üniversite sınavına hazırlanıp başka bir üniversiteye gitmek mümkün mü acaba ?

   BuProf · Şubat 13, 2017 at 6:36 pm

   Merhaba Ayşenur Hanım evet mümkün ama bir insan Boğaziçine gelince başka yere gitmeyi pek istemez 🙂

  mustafa · Nisan 9, 2017 at 1:10 pm

  Herkese merhaba.
  Boğaziçi çeviribilim de okutulan dersleri öğrenebilir miyim ?
  Özellikle birinci sınıfa ait.

  Yasemin · Mayıs 7, 2017 at 6:33 pm

  Kolay gelsin öğrencim seneye Boğaziçi Üniversitesine bir başka fakülteden geçmeyi planlıyor 31.05.2017 tarihindeki sınavınıza nasıl girebilir

   BuProf · Mayıs 12, 2017 at 2:17 pm

   Merhaba kayıt bilgileri YADYOK sayfasınfa yer alıyor.

  halide · Haziran 13, 2017 at 12:57 pm

  Merhaba, Boğaziçi öğrencisi olmayan bir kişi ücretini ödemek koşuluyla İngilizce Hazırlıktan faydalanabiliyor mu?

   BuProf · Haziran 13, 2017 at 5:36 pm

   Halide Hanım merhaba, bildiğimiz kadarıyla böyle bir imkan yok. Ayrıca hazırlık programında gireceğiniz sınıf çok önemli. Bazı sınıflarda başarı çok düşük.

  muhammed · Haziran 13, 2017 at 7:22 pm

  Merhabalar, 3 ay sonra boğaziçi’ne başlayacağım. İngilizcem çok az. Üniversiteye benim gibi çok az ingilizce ile başlayıp, 1 senede sınavı geçenler var mı ?

   BuProf · Haziran 13, 2017 at 9:57 pm

   Muhammed Bey merhaba, siz düzenli çalışıp kendinizi dil öğrenmeye verirseniz 1 yılda sınavı geçecek seviyeye gelirsiniz. Bizim hem kendi öğrencilerimizden hem de tanıdığımız öğrencilerden sıfırdan başlayıp bir yılda geçenler oldu. Öte yandan seviyesi iyi olup gevşek davrandığı için kalan da çok oluyor. Yani bu iş azim ve doğru rehberlik meselesi. Sorularınız olduğunda bize sorabilirsiniz. Fırsat buldukça okuyucu sorularını cevaplıyoruz.

  sare · Haziran 14, 2017 at 11:04 am

  SELAMÜNALEYKUM KARDES Bİ MERAKIM VARDI OLURDA BOGAZİÇİNİ KAZANIRSAK 1 SENELİK MALİYET NE KADAR OLUR YURT,KİTAP VB DAHİL

   BuProf · Haziran 14, 2017 at 9:53 pm

   Maliyet hazırlık ve lisans sınıfına göre değişir. Okulun yurdunda kalınıyorsa çok daha düşük olur. Arkadaşlarıyla ev kiralayan bir öğrenci için yıllık maliyet en az 14 bin liradan başlar, yurtta kalan bir öğrenci için ise bu rakam 8 bin liradan başlar.

    Cancan · Ocak 11, 2019 at 12:00 am

    Ya bu soruyu soran vatandaş kazanmayım diye dua etsin diye mi bu cevap
    Kendi çocuğum da dahil yurttan da faydalansın öyle rakamlar hiç duymadım

  Ertan Ocak · Haziran 30, 2017 at 5:24 pm

  Merhaba beginner seviyesindeyim ikametim istanbul’da. kuzey kampüs içerisinde hazırlık eğitimi mi sürdürebilir miyim?

   BuProf · Temmuz 12, 2017 at 9:04 pm

   Merhaba, ikameti İstanbul’da olan öğrenciler hazırlık eğitimini Kuzey Kampüste alıyor. İstanbul dışından gelen ve ikameti başka bir şehirde olan öğrenciler ise hazırlık eğitimine Kilyos’a gönderiliyor. Dersleri de yurtları da orada.

    Ahmet · Mayıs 7, 2018 at 11:07 am

    Merhabalar sayın hocam.
    Ben Boun yüksek lisans hazırlık sınıfına başvurdum ama kazanırsam 30 Mayıs’taki profa da girmek istiyorum. sorum şu ilk program gecemezsem. Ardından 11haziranda Dbs oluyor ve kurlar belirleniyor. DVD ye girip kurum belirlense dahi ben Ağustos ve Eylül aylarındaki proflara girebilir miyim hazırlık daha başlamamış oluyor. Yoksa İlk sınavı gecemedikten sonra direk hazırlık okumak zorunda mıyım?

     BuProf · Mayıs 8, 2018 at 8:09 pm

     Daha sonra Proficiency sınavına girebilirsiniz diye biliyorum. En kötü ihtimal dilekçe verip özel öğrenci olarak girebilirsiniz. Dahası TOEFL ya da IELTS’e girip bu sınavlarla da hazırlığı atlayabilirsiniz. İlla okulun kendi sınavı olmak zorunda değil.

  Buse · Temmuz 6, 2017 at 6:13 pm

  Merhaba hazırlık sınıfı kitaplarının ortalama maliyeti nedir?

   BuProf · Temmuz 12, 2017 at 9:07 pm

   Nereden aldığınıza bağlı olarak değişir. Yani toplamda 100 TL de olabilir 300 TL’de. Ayrıca okulun kendi verdiği kaynak kitapları var. Bunlar zorunlu kaynaklar bir de her öğrencinin sınava daha iyi hazırlanmak için aldığı Essay Rehberi gibi kaynaklar var.

    BY · Temmuz 19, 2017 at 11:39 pm

    Peki okulun verdikleri ücretli mi yaklaşık ne kadar?

     BuProf · Temmuz 21, 2017 at 5:41 pm

     Okul kendi kaynaklarını ücretsiz ya da cüzi bir ücret karşılığında veriyor.

  YÜCEL · Temmuz 21, 2017 at 2:56 pm

  Merhaba,

  İngilizce hazırlık sınıfının ders saatlerine nereden ulaşabilirim? Hazırlık okurken seçmeli başka bir yabancı dil dersi alabiliyor muyuz? Hazırlık sınıfını atlamak için YDS puanı kabul ediliyor mu ve baraj kaçtır?

   BuProf · Temmuz 21, 2017 at 5:40 pm

   Merhaba YDS kabul edilmiyor. Ders saatleri kura ve kampüse göre değişiyor ve her sene yeniden yayınlanıyor. Bu bilgileri YADYOK sekreterliğinden dönemsel olarak alabilirsiniz. Hazırlıkta seçmeli yabancı dil yok insanlar İngilizceyi zar zor geçiyor.

  Usame · Temmuz 22, 2017 at 6:39 pm

  Hazırlığa Intermediate veya Advanced seviyesinden başlarsak ve yurtta kalacaksak yine kilyos kampüste mi eğitim alacağız.

   BuProf · Temmuz 23, 2017 at 11:12 am

   Evet yurtta kalıyorsanız şu anda Kilyos’a gönderiliyorsunuz şu anda. Belki ilerde değişir. Ama çok olası görünmüyor.

  B · Temmuz 27, 2017 at 9:24 pm

  Merhaba İngilizce hazırlık sınavına girmek ücretli midir ne kadar

   BuProf · Temmuz 28, 2017 at 7:48 pm

   Hazırlık sınıfına başlayan öğrencilerin Haziran ve Ağustos sınavları ücretsiz ama bunun dışında üniversiteye kayıt olurken ya da remedial olunca girilen sınavlar ücretli oluyor. O ücretler ise üniversite öğrencisi olup olmamaya ve girilen bölüm sayısına göre değişiyor. En az 50 en çok ise 250 TL gibi bir ücret aralığı oluyor.

  Göksu · Temmuz 28, 2017 at 11:17 am

  Merhaba, hazırlıkta Advanced sınıfında olduğumuzda ders içerikleri nasıl oluyor? Yani temel İngilizce dersleri mi veriliyor yoksa genel kültür ve terminoloji ağırlıklı, okuyacağım bölüme yönelik hazırlık dersleri de alabiliyor muyuz?

   BuProf · Temmuz 28, 2017 at 7:45 pm

   Advanced sınıflarda temel konulara çok değinilmiyor. Daha çok okuma, dinleme yazma gibi alanlar çalışılıyor. Bazı sınıflarda ise programlar hafif geçiyor. Maalesef okuyacağınız bölüme yönelik terminoloji dersi verilmiyor. Bu aslında çoğu öğrencinin ihtiyaç duyduğu bir konu ama gelin görün ki bu neredeyse hiçbir okulda yapılmıyor. Yani kendi başınıza bölüme bir ön hazırlık yapmanız lazım.

  Ayşen · Temmuz 28, 2017 at 8:48 pm

  Superdormda kalan hazırlık öğrencileri hazırlığı kuzey kampüste alabilirler mi?

   BuProf · Temmuz 31, 2017 at 11:04 am

   Evet öyle olması gerekiyor.

  Mehmet · Ağustos 10, 2017 at 10:46 am

  Merhabalar kızım bu sene boğaziçini kazandı ama hazırlık sınavına girmedi.Yurt başvurusu yaptığında direk olarak kilyos kampüsünemi yerleştirilir?

   BuProf · Ağustos 13, 2017 at 8:27 pm

   Mehmet Bey merhaba, genel olarak hazırlık atlama sınavına girmeyen öğrenciler Kilyos yurduna gönderiliyor ve hazırlık eğitimlerini orada alıyorlar.

  Alper · Ağustos 11, 2017 at 8:32 am

  Dört programdaki öğrenciler de haftada beş gün mü ders görecekler?

   BuProf · Ağustos 13, 2017 at 8:27 pm

   Hayır mesela advanced programı 4 gün ders görüyor.

  Alperen · Ağustos 13, 2017 at 12:04 pm

  Düzey belirleme sınavına hiç girmeyip Beginner başlamak sizce mantıklı mı? İngilizce seviyem orta-üst düzeyde ancak temelden alırsam daha sağlam bir altyapıya sahip olacağımı düşünüyorum.
  Ayrıca hazırlık kurlarının akademik takvimine nasıl ulaşabilirim?

   BuProf · Ağustos 13, 2017 at 8:29 pm

   Mantıksız. Şu an olduğunuz seviyeye en uygun seviyeden başlamanız ideal olanı. Yoksa yarım dönem bildiğiniz şeyleri dinleyip sıkılırsınız. Hazırlık programları takvimleri Eylül ayında öğrencilerin kurları/sınıfları belli olduktan sonra açıklanıyor. Şu andan belli değil.

  servt · Ağustos 16, 2017 at 7:53 pm

  boğaziçini bu sene kazandım ve hazırlık okuycam, ilk olarak evde kalmıyosam klyos kampüsünde mi okumak zorundayım? diğeride dersler ne zaman başlıyor ve hangi saatlerde olacak?

   BuProf · Ağustos 16, 2017 at 8:01 pm

   İstanbul’da kaldığınız bir yer varsa ya da ikametiniz İstanbul’da ise Kilyos’ta okumak zorunda değilsiniz. İstanbul’da bir yurtta kalırsanız Kuzey kampüste okursunuz. Dersler ve ders saatleri YADYOK tarafından dönem başlarken açıklanıyor. Ayrıca ders başlangıçları Akademik Takvim sayfasında yer alıyor.

  Hüseyin · Ağustos 19, 2017 at 1:27 pm

  Kızım İngilizce öğremenliğini kazandı sınavlara girmeyecek ve hazırlıktan başlayacak ikamet İstanbul dışı kilyos yurdu çıkmama olasılığı varmı?

   BuProf · Ağustos 19, 2017 at 4:17 pm

   Hüseyin Bey merhaba, büyük ihtimalle yurt çıkar ancak şehir dışından çok fazla öğrenci gelirse ve hepsi yurt talebi yaparsa çıkmayabilir. Kilyos/Sarıtepe yurt müdürlüğünü bir aramanızı öneririm.

  Yusuf · Ağustos 20, 2017 at 2:35 pm

  İyi günler,
  Bu sene boğaziçinde hazırlık okuyacağım. Beginner veya pre indermediate olur muhtemelen seviyem. Siz boğaziçi hazırlığı geçmek isteyen kişilere para karşılığı hizmet veren bir kurumsunuz biliyorum ama şunu çok merak ettim: boğaziçinin kendi hazırlık derslerine gidip günlük 2-3 saat düzgün çalışma ile bu iş olmaz mı?

   BuProf · Ağustos 20, 2017 at 7:27 pm

   Yusuf Bey merhaba, biz ücretli hizmetlerimizin yanında her yıl yüzlerce hazırlık öğrencisine rehberlik edecek kaynaklar da paylaşıyoruz. BuProf sitesi Boğaziçi hazırlık alanındaki en kapsamlı referans kaynağı. YouTube kanalı da aynı şekilde hizmet veriyor. Sorunuza gelecek olursak Beginner veya Preint seviyesindeki bir öğrencinin okul derslerine ek olarak her gün düzenli 3-4 saat çalışması geçmesini sağlar. Ancak bunun için birkaç şart var. İlk olarak sınıf hocasının iyi olması gerekiyor. Bazı sınıflarda dersler verimli geçerken bazı sınıflarda çok verimsiz geçiyor. İkinci olarak öğrencinin neye nasıl çalışacağını bilmesi ve gerekli yönlendirmeleri alması gerekiyor. Çoğu öğrenci yanlış çalıştığı için başarısız oluyor çalışmadığı için değil. Ya da benzer şekilde mesela writing bölümünde bir öğrenci için en temel şeylerden birisi yazılarını feedback yani geri bildirim almak ama bu çoğu zaman okul şartlarında çok sınırlı oluyor. Bir hazırlık öğrencisi ortalama dönemde 10 yazıya feedback alırken bizim kendi öğrencilerimizle bir haftada 10 yazı kontrol ettiğimiz dönemler oluyor. Durum genel olarak böyle. Ama azim ve kararlılık ve de çok çalışma olunca en zor şartlarda bile başarı gelir.

  Çağrı · Ağustos 23, 2017 at 12:27 pm

  Merhaba yüksek lisans hazırlık öğrencisi olarak Intermediate seviyesinde haftada kaç gün ders oluyor. Çalışmam gerekiyor bu bilgi benim için çok acil ve önemli geçmiş yılların programı da olsa bölümden bilgi alamadım. En azından geçen sene dersler kaç güne yayılmıştı, bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

   BuProf · Ağustos 24, 2017 at 3:08 pm

   Çağrı Bey merhaba, ders saatleri programa/kura göre değişiyor. Mesela P1 yani başlangıç öğrencilerinin dersleri haftanın her günü sabahtan akşama kadar. Inter öğrencilerde öğlen 2’ye kadar. Advanced öğrencilerde genelde öğleden sonra. Ek olarak inter ve advanced öğrencilerde hafta içi bir gün genelde boş oluyor. Genel format bu ama dönemsel olarak programlar değişiklik gösterebilir.

  Mehmet · Ağustos 26, 2017 at 3:29 pm

  Merhabalar Boğaziçi öğrenci paketini kargo ile almak mümkün mü yoksa gelip bireysel olarak almamız mı gerekiyor?

   BuProf · Ağustos 27, 2017 at 8:00 pm

   Merhaba, öğrenci paketinden kastınız ne?

    Gülsüm · Eylül 6, 2017 at 6:01 pm

    İnternetten başvuru yaptık ve mesaj geldi 5 eylülden sonra gelip öğrenci paketinizi alın diye sanırım ondan bahsediyor

     BuProf · Eylül 8, 2017 at 3:07 pm

     Teşekkürler. Bağlam olmayınca anlaşılmıyor.

  Nate · Ağustos 30, 2017 at 1:47 pm

  Ben başarı bursundan dolayı kuzey yurdunda eğitim göreceğim. Ancak kilyosta da görme imkanım var. Siz hangi kampüsü tavsiye edersiniz?bir de beginner seviyesinde bir öğrenci bir senede geçebilir mi hazırlığı?

   BuProf · Eylül 8, 2017 at 3:05 pm

   Kuzeyi tercih ederiz. Çok yoğun ve bilinçli bir çalışma ile 1 yılda geçmek mümkün ama bunu sağlamazsanız kalma ihtimaliniz yüksek olur.

  servt · Eylül 8, 2017 at 10:19 pm

  hazırlık okurken derslerde bilgisayar gerekli oluyor mu, veya kaynak olarak falan hani bilgisayar üzerinden bi şeyler yapılıyor mu?

  Osman · Eylül 10, 2017 at 9:34 am

  Hazırlıktan kaldığımız zaman bir sonraki sene öğrenciliğimiz düşüyor mu ? Yoksa tekrardan hazırlıktan devam mı ediyoruz ?

   BuProf · Eylül 13, 2017 at 9:27 am

   Remedial oluyorsunuz. 1 yıl daha sınava girme hakkınız oluyor ama derslere katılamıyorsunuz.

  Dila · Eylül 12, 2017 at 5:30 pm

  DBS ye girmeden önce internet üzerinden halledilmesi gereken herhangi bir şey var mı? Yani dersler, rehberlik edecek hocalar, alınacak ekipmanlar hep DBS den sonra belli oluyor değil mi?

   BuProf · Eylül 13, 2017 at 9:26 am

   Dersler, hocalar, sınıf vb hepsi DBS sonrası belli oluyor.

  Sabri Teken · Eylül 21, 2017 at 2:29 pm

  P2 seviyesindeki öğrenciler Ocak ayındaki sınava giremiyor mu ?

   BuProf · Eylül 21, 2017 at 3:17 pm

   P2 öğrencileri de girebiliyor ancak çok yüksek bir not ortalaması isteniyor. P4 ve P3’ler genelde giriyor. Onlarda da not ortalaması isteniyor. Ama P2 için istenen ortalama daha yüksek diye biliyorum. 100 üzerinden 80 ya da 90 gibi bir ortalama isteniyor ilk dönemki sınavlardan.

  -A · Eylül 22, 2017 at 11:19 am

  merhaba hazırlığı ocakta atlayınca eve gitme şansımız var mı? yoksa direk bölüme başlamak zorunda mıyız?

   BuProf · Eylül 22, 2017 at 12:55 pm

   Dilekçe ile izin alabilirsiniz. Yani illa ikinci dönem okumak zorunda değilsiniz.

  şeyma · Eylül 24, 2017 at 11:34 am

  Merhabalar ben inönü den onlisans mezunuyum dgs yoluyla boğaziçini tercih ettim kazanma ihtimalim çok yüksek hazırlıkta yurt çıkma ihtimali nedir ayrıca ortak derslerim muaf olurmu bölüme başlarsam bölüm okul öncesi şimdiden teşekkürler

   BuProf · Eylül 26, 2017 at 11:33 pm

   Yurt ihtimali çok yüksek değil. Ortak dersler de muafiyet kararı bölümden çıkıyor. Dersleriniz İngilizce değilse muhtemelen sayılmaz.

   ekrem ersöz · Haziran 5, 2019 at 11:30 pm

   Merhabalar
   Bende sizin gibi dgs ile yüksek ihtimal Boğaziçine gelmeyi düşünüyorum.
   Dgs hakkında kendi hayatim için cok önemli sorularım var
   Hiçbir kaynaktan yardım cevap bulamadim.
   Mümkünse bi kaç sorum olacak?
   Kazandınız mı şu an boğaziçinde misiniz?
   Hazırlık dönemi nasıl geçiyor?
   Maddi açıdan çok mu sıkıntı yaşarım?

  Mehmet Akif · Eylül 27, 2017 at 6:42 pm

  Merhaba Ben Boğaziçi üniversitesi’ne yüksek lisans için başvuru yapmayı düşünüyorum. Yüksek lisans öğrencileri içinde hazırlık sınıfı açılıyor mu ve Boğaziçi nin öğrenci yurduna başvuru yapabiliyor muyum ?

   BuProf · Eylül 27, 2017 at 7:16 pm

   Çoğu programda hazırlık sınıfı yok birkaç programda ise hazırlık sınıfı seçeneği var. Gitmek istediğiniz bölümle görüşün. Yurt seçeneği yüksek lisans öğrencileri için var. Hatta yüksek lisansa özel bir yurt var. Ama yer garantisi yok. Bazen kontenjan oluyor bazen olmuyor.

  mert · Ekim 23, 2017 at 1:01 am

  Yerimize imza attırabiliyor muyuz ? Başlangıç seviyesi bir hazırlık öğrencisi için yoklamaya çok önem veriyorlar mı ?

   BuProf · Ekim 25, 2017 at 3:15 am

   Genelde pek mümkün değil. Ancak çok da önemli değil çünkü derslere girmezseniz Haziran ve Ağustos sınavına giremiyorsunuz. Ancak Eylül ayında yeni yıl başlamadan olan sınava girebilirsiniz. Tabi hiç sınav tecrübesi olmadan dönem başlamadan önceki sınava girmek biraz riskli.

  Mustafa Şahin · Kasım 12, 2017 at 1:37 pm

  Merhaba lisans mezunuyum ingilizce hazırlık eğitimi almadım ama kendi kendime ingilizce öğrenemeye çalıştım ve belli bir seviyeye geldim. Ama bu seviye okuma ve dinleme için iyi olsa da konuşma için çok aşağı düzeyde. İlk defa seviyemi görmek için yds sınavına girdim ve 68.75aldim. Konuşma becerimi ve diğer becerilerimi de geliştirmek için tekrar sınava girip boğaziçi hazırlık okumayı düşünüyorum. Hangi seviyeden başlarım muhtemelen? Bu seviyede olan birinin eğitimi yine 1yil mi sürer. En önemlisi bunu yapmak ne kadar mantıklı? Yani İstanbul’da oturuyorum ama kurstan filan daha az masraflı ve daha etkili olacağını düşündüm ben. Siz neler eklersiniz benim bu düşüncelerime? Teşekkürler.

   BuProf · Kasım 12, 2017 at 6:11 pm

   Merhaba Mustafa Bey, 68.5 aldıysanız büyük ihtimalle Boğaziçi DBS’de pre-int veya inter çıkarsınız. İnter’e daha yakın notunuz. Boğaziçi hazırlık eğitimi okuma, yazma ve dinleme odaklı. Konuşmaya çok vakit ayrılmıyor. Boğaziçi hazırlık sınıfındaki eğitim ile Boğaziçi Üniversitesindeki lisans ve lisansüstü eğitimi çok farklı. Hazırlıkta kalma oranı oldukça yükse yani çok iyi sonuçlar çıkmıyor. Elbette size katkısı olur ama biraz sancılı bir süreç olur.

  Serhat · Kasım 13, 2017 at 1:12 pm

  Merhaba ben dgs ile boğaziçine geçiş yapmak istiyorum ama dgs yerleşmeleri biraz geç oluyor. Hazırlık derslerinden biraz eksik kalmamiz bize çok şey kaybettirirmi ? İngilizcem sıfır düzeyinde 1 sene de halledebilirmiyim ? Ve burs imkanları varmı ? teşekkürler 🙂

   BuProf · Kasım 15, 2017 at 9:19 am

   Kaçırdığınız dersleri notları alarak ve ekstra çalışarak telafi edebilirsiniz. Sıfırdan 1 yılda geçmek epey zor oluyor. Çoğu beginner öğrenci 1 dönem geç başlıyor bölümü kaldıklarından dolayı. Geç kayıt dönemi için de burs imkanları olabilir ancak kesin bir şey söylemek şu an mümkün değil.

  Tarık · Kasım 16, 2017 at 4:15 pm

  İyi günler. Boğaziçi üniversitesinin hazırlık kur sistemi tam olarak nasıl ? Ben pre olarak başladım 1 sınava girdim ve hemen 1 ay sonra başka sınava gireceğim. Diğer üniversitelerde her sınavdan sonra kur atlanılır Boğaziçi’nde kur atlamalar ne zaman oluyor

   BuProf · Kasım 16, 2017 at 4:29 pm

   Boğaziçinde kur atlama yok. Her programın yıl boyunca devam eden bir müfredatı var. Yani diğer okullardaki gibi ay ay kur atlanmıyor.

  Beyza · Aralık 9, 2017 at 9:18 pm

  Merhaba ben başka bir üniversiteden boğaziçine yatay geçiş yapacağım fakat sıralamam girmek istediğim bölüme yetmiyor.Bu yüzden profiency sınavına girmem gerekiyor ve ingilizcem beginner 🙂 Çok çok çok zor biliyorum ama sizce şu 7aylık süreçte sınavı geçmemi nasıl görüyorsunuz ne yapmam gerek sizce ? Bir de siz kurs vs. öneriniz neler olur? Nasıl çalışmalıyım ? çok teşekkür ederim şimdiden:)

   BuProf · Aralık 20, 2017 at 8:31 pm

   Bu ders size yol gösterir

  Azad · Şubat 15, 2018 at 1:18 pm

  Merhaba Hocam. Ben Adnan Menderes Universitesi Nazilli Meslek Yuksekokulunda Bankacilik Ve Sigortacilik Programinin 2.sinif Ogrencisiyim. Okudugum Okulda Birinciyim. Ayrica cok sıkı olarak Dgs Sinavina Hazirlaniyorum. İnsallah Sinavi Kazanip Bogazici İktisata gecis yapacagim. Ama ingilizce Bilgim Yok. Nasil Bi Yol İzleyecegim ? Ne Olarak baslayacagim. Malum dgs ile yerlesenler gec basliyor okula. Nasil bi yol izleyecegim. Benim Bu Konuda Hic Bilgim Yok Beni Aydinlatirsaniz Cok Mutlu Olurum

  fatih · Mart 12, 2018 at 1:24 pm

  Merhaba sayın hocam..Dgs ile Boğaziçi Üniversitesine geçiş yapmak istiyorum..İngilizcem orta seviye..Hazırlık boyunca alacağımız eğitim sonunda yazma, okuduğunu anlama ve konuşmayı etkili bir şekilde kullanabilecek miyiz? Birde hazırlık tam gün mü?

   BuProf · Mart 23, 2018 at 1:45 pm

   Hazırlık P1 ve P2 öğrencileri yani başlangıç seviyeleri için tam gün gibi orta ve ileri seviye için yarım gün. Hazırlık eğitiminde Speaking için ciddi bir çalışma yapılmıyor, diğer becerileriniz gelişir.

  Ezgi · Nisan 12, 2018 at 10:42 pm

  Merhaba hocam,
  Ben bu dönem Boğaziçi Üniversitesinde bir yüksek lisans programına başvuracağım ancak başvurumu yapacağım formda İngilizce hazırlık sınıfı seçeneği var. Hazırlık sınıfını seçersem İngilizce yeterlilik sınavına girme hakkım olmuyor mu? Oluyorsa da yeterlilik sınavını geçemezsem , başvururken İngilizce hazırlık sınıfını seçtiğim için dbs ye girebiliyor muyum ?Bir de hocam programa başvururken doldurduğunuz formda hazırlık sınıfına başvuranlarla başvurmayanlar ayrı ayrı mı değerlendiriliyor bir bilginiz var mı ? Şimdiden çok teşekkürler

   BuProf · Nisan 13, 2018 at 9:48 pm

   Hazırlık sınıfına başvuranlarla vurmayanlar muhtemelen ayrı ayrı değerlendiriliyor. Ancak siz hazırlık sınıfı kontenjanı ile girdiğinizde isterseniz muafiyet sınavına da girebilirsiniz. Geçemezseniz bu sizin DBS ve hazırlık sınıfı hakkınızı kaldırmaz.

  Ceren · Mayıs 5, 2018 at 9:52 am

  Merhabalar. Hazırlık sınıfına başlayıp ilk dönem sınavlardan iyi not alırsak ikinci dönem gitmeme şansımız var mı? Bölüme direkt başlamak yerine ikinci dönemi boş bırakabilir miyiz?

   BuProf · Mayıs 6, 2018 at 11:17 pm

   O şekilde izin verilmez ama izinsiz de bunu yapmanız mümkün. Eğer İngilizceniz çok iyiyse derslere gitmezseniz Hazirandaki sınava giremezsiniz ama Ağustostaki hazırlık atlama sınavına girebilirsiniz.

  Şatwan · Mayıs 21, 2018 at 11:41 am

  Boğaziçini sözel bölümden kazanıp hazırlığı geçen biri bölümünü bırakıp başka bir bölümden tekrar boğaziçini kazandığında hazırlık okumak zorunda mı

   BuProf · Mayıs 24, 2018 at 4:03 am

   Normalde Boğaziçinin sınavını geçmiş biri mezun olup da 2 yıl içinde yüksek lisansa başvurunca dil belgesi istenmiyordu yani sizin durumunuzda da tekrar hazırlık okumadan geçmenin mümkün olması lazım. Ancak teyit için kayıt işleri ile görüşmeniz yerinde olur.

  Fatma · Temmuz 10, 2018 at 1:03 am

  Merhaba ben İTÜ’den Boğaziçi’ne geçiş yapmak istiyorum 2016da İtü proftan geçtim . Geçişten sonra tekrar hazırlık okumam gerekir mi ?

   BuProf · Temmuz 13, 2018 at 5:59 pm

   İTÜ Prof Boğaziçinde geçerli değil. Yani tekrar girmeniz gerekir.

  melek · Temmuz 13, 2018 at 12:49 am

  merhaba, hazırlık sınıfı sonunda geçtiğimize dair bir sınava giriyoruz, peki bu sınavdan aldığımız notu nerelerde kullanabiliriz, örneğin yurtdışı eğitimleri için geçerli bir belgemiz olacak mı ?

   BuProf · Temmuz 13, 2018 at 5:58 pm

   hayır, bu not sadece Boğaziçinde geçerli.

  Ogün · Temmuz 31, 2018 at 12:55 pm

  Merhaba, sehir icinde oturuyorsam hazirlik icin kesinlikle kilyos cikmaz degil mi ? Ayrica ileri seviyedeysem dersler buyuk ihtimalle sabahtan yarim gun mu olacak? Yokdil seviyesinden 75 gibi bir puan aldim hazirlikta ozellikle speakingimi gelistirmek istiyorum benim icin ne kadar faydali olur ?

   BuProf · Temmuz 31, 2018 at 10:11 pm

   Şehir içinde ikametiniz varsa Kuzey Kampüs gelir büyük ihtimalle. Kilyos yatılılar için. Dersler ileri seviye yarım gün ama öğleden sonraydı. Hazırlık speaking için özel bir çalışma yaptırmıyor yani konuşmada çok ciddi bir fark oluşturmaz.

  Arzu Aykut · Ağustos 1, 2018 at 7:02 pm

  Merhaba Ben oğlum için bir bilgi almak istiyorum Başka bir üniversite kazanılsa bile kayıt dondurarak Boğaziçi Hazırlık sınıfında eğitim imkanı var mı

   BuProf · Ağustos 1, 2018 at 8:12 pm

   Boğaziçili olmayanların Boğaziçi hazırlığa kabul ihtimali çok düşük.

  mehmett · Ağustos 1, 2018 at 7:15 pm

  merhaba. Birkaç sorum olacak, ilgilenirseniz çok sevinirim. Hazırlık bölümünde devam zorunluluğu var mı ya da varsa esneklik söz konusu mu? Yani sadece belirtilen tarihlerde sınavlara girsek hazırlık için yeterli olur mu?

  ikinci sorum; kaç dönem kalma hakkımız var?

  üçüncü sorum; üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra kaydı dondurabiliyor muyuz? Dondurabiliyorsak üst üste kaç yıl yapabiliyoruz bu işlemi?

  son sorum; kayıt yaptırdığımız yıl, hazırlıkta iken , başka üniversiteye yatay geçiş yapabilir miyiz?

  bu kadar garip sorular sormamın nedeni çalışıyor olmam. yani hem çalışıp hem bir şekilde Boğaziçi’ne devam edebilir miyim diye ihtimalleri değerlendiriyorum.

   BuProf · Ağustos 1, 2018 at 8:15 pm

   Merhaba, devam zorunluluğu hem var hem yok. Ocak ve Hazirandaki sınavlara girebilmek için devam zorunluluğu var ama onlara değil de Ağustos sınavına girmek isterseniz devam zorunlu değil.
   Genelde 4 dönem kalma hakkı oluyor. Zaman zaman aflar gelebiliyor.
   Kayıt dondurma makul bir sebeple dilekçe ile mümkün oluyor bildiğim kadarıyla.
   Son soruyla ilgili bilgi sahibi değilim ancak başka okula da geçseniz oradaki hazırlık sınavına girmek zorunda olursunuz.

  Hasan · Ağustos 1, 2018 at 10:37 pm

  Merhaba. İstanbul’da ikamet edip yurt kazanma ihtimalimiz çok mu düşük.

   BuProf · Ağustos 2, 2018 at 12:19 am

   Düşük. Şehir dışına öncelik veriliyor.

  Merve · Ağustos 2, 2018 at 1:59 am

  Merhabalar,ben Boğaziçi okul öncesi tercihinde bulunmak istiyorum ama İngilizcem yok denecek kadar az.Bu seviye de İngilizcesi olan biri hazirlikta çok zorlanır mi,1yil da hazırlığı halledebilir mi ve ne kadar çalışmayla halledebilir cevabınız için şimdiden teşekkürler

   BuProf · Ağustos 2, 2018 at 10:45 am

   Sağlam bir çalışma ile 1 yılda hazırlığı geçmeniz mümkün. Bu şekilde sıfırdan başlayıp çok çalışıp geçen örnekler var.

  Halime Gündogdu · Ağustos 3, 2018 at 8:09 pm

  Merhaba,
  Kardesim bu sene psikoloji bölümüne kayit yaptıracak ingilizce hazırlık eğitimi kilyos kampusunde mi oluyor ?

   BuProf · Ağustos 3, 2018 at 8:47 pm

   Şehir dışından gelenler için Kilyos, İstanbulda yaşayanlar için Kuzey Kampüs

  YUSUF · Ağustos 6, 2018 at 4:35 pm

  Şehir dışında ikamet ediyorum. Kuzeyde eğitim ve özellikle yurt çıkabilir mi?Kilyos pek tercihim değil. Kilyosta beginner yok diye bir şey duydum ama emin değilim. Beginner veya pre olma ihtimalim var ,kuzey için beginner a yönelebilirim.Şimdiden teşekkürler.

   BuProf · Ağustos 6, 2018 at 8:41 pm

   Bu konular şu an netleşti mi emin değilim. Kayıt ve DBS öncesi YADYOK’u arayıp bir sormanızı öneririm.

  Ayşe · Ağustos 7, 2018 at 3:51 am

  İyi akşamlar ,
  Boğaziçi ing okul öncesi öğretmenliği seçeceğim ve çıkma olasılığı çok yüksek , hattta kesin .. İngilizcem b1 . sanırım beginner a denk gelir sınav zor olursa 1 yıldır telrar da etmediğim in. Yanı hazırlık okuyacağım .. Lakin yol ban çok uzak, 2 metro 1 iett ve 20 dk yürüme mesafesinden dolayı yırtta kalacağım . istanbulda yaşıyorum . istanbuşda yaşadığım halde yurtta kaldığım için bana yine kilyos mu çıkar.. Ve nedem kızey daha çok yercih ediliyor.. Neden yatılıları kilyosa alıyprlar çok merak ediyorum ?
  Ayrıca şehir dışındakilere yurta daha çok öncelik veriyorlar demişsiniz yularıda ama bnm de şehir dışından farkım yok çünkü o kadar yolu yürüyerek çekemem . başka ünide okurum aynı nölümü gerekirse.. Yanı bu nedenle de yurt çıkma ihtimali yine de düşük mü bnede.. Ve diyelim ki yurt çıkmadı , ne olacak bnm halim ?

  Eliiifff · Ağustos 9, 2018 at 1:32 pm

  Ben neredeyse hiç ingilizce görmedim ama cok zor öğrenmiyorum dili. Korkuyorum boğaziçi öğretmenlik tutuyor ama hazırlıktan korkuyorum. Yardımcı olum lütfen

   BuProf · Ağustos 9, 2018 at 11:16 pm

   Yeterince azimli ve ısrarlı çalışınca oluyor ama korkunuzu gözünüzde büyütüp çalışmazsanız ya da yılarsanız sorun yaşarsınız

  Berfin · Ağustos 10, 2018 at 2:48 am

  Merhaba.

  Orta düzey bir Anadolu Lisesi mezunuyum, açıkcası İngilizcem yok denecek kadar az. Beginner başlarım yani. Bir yılda öğrenemezsek yaz okulu var mı yoksa normal dönemden başlayıp bir dönem geç mi başlıyoruz bölüme?

  İstanbul’da ikamet ediyorum. Kuzey değil de Kilyos’da hazırlık okumak istersem talebimle oraya geçmem mümkün mü? Başlangıç seviyesindekiler Kilyos’ta oluyor diye bir şey duydum ama emin olamadım. İsteğimle değiştirebilir miyim kampüsü?

  1 yıla ek olarak yazın da özel bir kurumdan destek almayı düşünüyorum, sizce beginnerdan bu şekilde en azından ağustos/eylül yani son sınavda geçebilmek mümkün mü?

   BuProf · Ağustos 12, 2018 at 7:28 pm

   Geçemeyenler için yaz okulu var. Kontenjan varsa Kilyos’a geçmeniz mümkün olabilir. Yurtlar yerler dönemsel olarak değişebildiği için yerleştirme sonrası yurtlar genel müdürlüğü ile görüşün.
   Beginner olup 1 yılda geçen de var inter olup 2 yıl bekleyen de. Yani iş sizde bitiyor.

  ogün · Ağustos 10, 2018 at 3:28 am

  Merhaba. İntermediate sınıflarındada dersler haftanın 4 günü işlenmekte yoksa beginner ve pre deki gibi 5 gün mü ?

  Rabia · Ağustos 11, 2018 at 1:00 am

  Okul öncesi okumak istiyorum lakin İngilizcem başlangıç seviyesinde onun için korkuyorum hazırlık çok zor mu

   BuProf · Ağustos 12, 2018 at 7:24 pm

   Hazırlık zor değil hazırlık sonundaki sınav zor. Sağlam çalışınca geçilmeyecek sınav yok.

  Saime · Ağustos 12, 2018 at 12:36 am

  Boğaziçi okul öncesi öğretmenliğine sözel 2k sıralamayla şehir dışından gelen bir öğrenci için yurt çıkma olasılığı nedir ve yurt çıkmazsa Kilyos Kampüsünün yakınında yurt bulma imkanımız var mıdır ve beginner seviyeden başlayan birisi için hazırlığı 1 yılda geçmek mümkün müdür? Teşekkürler

   BuProf · Ağustos 12, 2018 at 7:25 pm

   Beginner bir öğrenci teknik olarak 1 yılda geçebilir ama normal bir öğrenciye göre çok daha yoğun çalışması gerekir. Kilyos civarında çok yurt imkanı yok diye biliyorum. Şehir dışından gelen öğrencilere yurt çıkma ihtimali yüksek.

  Elif · Ağustos 13, 2018 at 12:51 pm

  Okul öncesi okumak istiyorum ama ingilizcem çok kötü.İngilizcem kötü olduğu için okuma diyorlar boğaziçini bu tavsiyeye uymalimiyim

   BuProf · Ağustos 15, 2018 at 9:49 am

   İngilizce hayatın her anında lazım olacak. Bunu söyleyenler çok dar düşünmüş.

  Ayse · Ağustos 13, 2018 at 12:54 pm

  İngilizcem sıfır hazırlığı 1 yılda çalışip gecebilirmiyim

   BuProf · Ağustos 15, 2018 at 9:48 am

   Mümkün ama çok çok çalışmanız lazım

  P · Ağustos 13, 2018 at 10:50 pm

  Kilyos yurdu kyk ya mı bağlı ücret ne kadar acaba

   BuProf · Ağustos 15, 2018 at 9:50 am

   Kilyos Boğaziçinin yönettiği bir yurt diye biliyorum. Ücretler çok yüksek değil.

  Cansu · Ağustos 17, 2018 at 1:30 pm

  Merhaba. İngilizce seviyem B2. Yarım dönemde sınavı geçerim diye düşünüyorum. 2. dönem derslere direk başlamam bana dezavantaj olarak ne sağlar? Erasmus haklarımda vs bi sorun yaratır mı? Mezuniyetimi 1 sene erteler mi?

   BuProf · Ağustos 17, 2018 at 9:29 pm

   Açıkçası yarım dönemde geçebilirseniz tebrikler ama genelde planlar tutmuyor. 2. dönem başlamanın dezavantajı irregular olmak yani her dönem ders programı oluşturmada zorluk yaşamak. 2-3 dönemde bu durum düzelir. Gerekli dersleri ek derslerle tamamlarsanız mezuniyetiniz gecikmez.

  luke · Ağustos 17, 2018 at 4:47 pm

  Merhabalar, okuduğum üniversitede hazırlığa girip, derslere girmeden ( yks puanım boun’u tutuyor) boğaziçi’ne 1. sınıf için başvurabilir miyim yerleştirme puanımla?

   BuProf · Ağustos 17, 2018 at 9:27 pm

   Boğaziçi başka bir üniversitenin hazırlığını kabul etmez ama IELTS veya TOEFL puanı getirirseniz hazırlıktan muaf olursunuz.

  Cem · Ağustos 20, 2018 at 1:09 pm

  ben devlet lisesinde hazırlık okudum ama aşırı sıkı bir eğitim değildi mesela toefl sınavına girsem başarılı olacağımı düşünmüyorum. boğaziçini istiyorum ve bu sene son sınıfım başarılı olacağıma inanıyorum fakat sizce tekrar hazırlık okumak bir kayıp mıdır?? yoksa üniversiteye kadar yoğun ingilizce kursları mı tavsiye edersiniz?

   BuProf · Ağustos 21, 2018 at 7:46 pm

   klasik İngilizce kurslarıyla hazırlığı geçmeniz pek mümkün değil.

  Ayşe · Ağustos 28, 2018 at 6:09 pm

  Merhaba ben boun da uluslararası tıcaret istıyorum dııger fakultelerden farklı mı ve egitimi tamamen ingilizce almak mümkün mü ?

   BuProf · Ağustos 29, 2018 at 11:29 am

   Boğaziçinde eğitim dili İngilizce, sizin bahsettiğiniz bölümün eğitim dili de İngilizce.

  hakan kalemci · Ağustos 31, 2018 at 10:56 am

  merhaba,
  kızım şu an baun iktisadı kazandı, ingilizcesi yüksek seviyede, hazırlık sınavı için başvuru yaptık.
  sizce hazırlık okumalı mı? sınavı kazanırsa direk bölümüne mi kayıt yapıyorlar? yoksa kazansada biz hazırlığa gönderebiliyor muyuz?

   BuProf · Ağustos 31, 2018 at 2:59 pm

   Açıkçası hazırlığı geçecek kadar İngilizcesi olan biri için hazırlık okumak pek bir şey kazandırmıyor. Yani geçebiliyorsa başlasın ya da başlayıp izin alabilir. Hazırlık geçince bölüme başlanıyor hazırlık okuma şansı yok.

  Ömer · Ağustos 31, 2018 at 11:28 am

  Merhaba sınav tarihi bildiğim kadarıyla 4 Eylül.Okula kayıtlar ise 3 eylülde başlıyor. Bu durumda bir sıkıntı yaşar mıyım? Ayrıca başka şehirden geleceğim için sınav saatini öğrenme şansım var mıdır?

   BuProf · Ağustos 31, 2018 at 2:59 pm

   Sınav genelde saat 10’da başlıyor.

  Cem · Eylül 1, 2018 at 3:45 pm

  4 Eylüldeki sınavda başarılı olacağımı düşünmüyorum. Sınava girmezsem bir sıkıntı olur mu

   BuProf · Eylül 3, 2018 at 2:57 am

   DBS mi BUEPT mi? DBS’ye girmek zorunlu seviyenize göre sınıfa yerleşmek için. BUEPT ise yeni kayıt olan lisans öğrencileri için zorunlu değil isteyen girer.

  Güneş · Eylül 27, 2018 at 10:27 pm

  Merhaba, benim ingilizcem çok iyi. Hazırlık okumadan direk nasıl bölüme başlayabilirim? Ya da sınava girip yüksek bir puan tutturursam hazırlıktan muaf olunuyor mu?

   BuProf · Eylül 30, 2018 at 6:17 pm

   BUEPT sınavını geçerek ya da TOEFL veya IELTS sınavlarından istenen notu alıp hazırlık okumadan bölüme başlayabilirsiniz.

  Zehra · Ekim 30, 2018 at 12:51 am

  Merhaba, ben başka bir üniversitede 2. sınıf öğrencisiyim. Boğaziçi üniversitesinde farklı bir bölüme yatay geçiş yapmayı düşünüyorum. Şartlar arasında ingilizce yeterlik belgesi istendiği yazıyor. Buept sınavını geçemezsem yatay geçiş başvurum reddedilir mi yoksa hazırlık okuyup bölüme geçme şansım var mı? Teşekkür ederim.

   BuProf · Kasım 3, 2018 at 1:53 pm

   Kayıt işlerine danışmanız lazım. Yani hazırlık kontenjanı varsa hazırlık okuyup geçmek mümkün ama yoksa direk sınavı geçip başlamanız beklenir ya da TOEFL veya IELTS sonucu getirmeniz gerekir.

  dragonborn · Ekim 31, 2018 at 10:25 pm

  Selamlar, sormak istediğim birkaç soru var. Boğaziçi Üniversitesinde bir öğretmenlik bölümünde ve P3 kurunda hazırlık sınıfındayım şuan. Ancak bölümü istemediğimi fark ettim ve kırık obp ile de olsa bilgisayar mühendisliği kazanmaya karar verdim bir şekilde. Hazırlığa devam etmek beni çok yoruyor cidden ve daha 1 ay geçmesine rağmen devamsızlık hakkımın 2/3’ünü kullandım. Zor günler geçiriyorum yani anlayacağınız psikolojik olarak. Hazırlık ile birlikte ders çalışmam çok zorlaşıyor ve çok yoruluyorum, üstelik sınava çalışırken okul derslerimi aksatıyorum. Zaten ilk sınavda hali düşük aldım, belki de kur düşeceğim. (Ach1)

  Sorularım şunlar:

  1)Devamsızlıktan kalırsam üniversiteye girme hakkım ve yemekhane, kütüphanede ders çalışma gibi haklarım elimden alınır mı? Yani okulun içine giremez miyim kartımla?

  2)Hazırlıkta okulu dondurabilirsem eğer geçerli sebeplerle, üstte yazdığım gibi imkanlardan faydalanabilir miyim? Dondurursam ve gireceğim yks sınavını başaramazsam seneye tekrar ders alabilir miyim? Açıkçası bu soruyu sormamın nedeni ortada kalma korkum.

  3) Her iki durumda da (dondurma ya da devamsızlıktan kalma) merkezi yerleştirme puanım ile yatay geçiş yapabilir miyim puanımın yettiği özel (tam burslu) ya da devlet üniversitesine?

  Eğer sorularımı cevaplarsanız çok ama çok sevinirim, üniversiteye mail attım ama dönen olmadı. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

   BuProf · Kasım 8, 2018 at 7:48 pm

   Merhaba evet hem hazırlık hem de üniversite sınavı birlikte çok zor eğer İngilizce temeliniz yoksa. Devamsızlıktan kalırsanız öğrenciliğiniz devam eder çünkü 2 yıl hazırlık süreniz var. Kütüphane yemekhane vb kurumlara da erişiminiz devam ediyor diye biliyorum. 2 nolu soru teknik bir soru bunu kayıt işlerine sormak lazım. 3 nolu soru da bizim alanımız dışında bir soru.

  VOLKAN GÜLER · Kasım 8, 2018 at 11:09 am

  Merhabalar, Ben seneye DGS ile boğaziçi üniversitesine geçmeyi hedefliyorum. Yaşım 32 ve yabancı dil temelim yok. Yadyok eğitimi ile anladığım kadarıyla (kendim zaman ayırma ve meslek hayatım gereği) yapamayacağım. Özel kurs ile sadece 1 senede İELTS veya TOEFL ‘da belli bir başarı derecesi elde etmek mümkün mü? Ve hazırlık okulunu bu şekilde bir yöntemi önerir misiniz?
  Hafta içi gündüz 5 gün çalışıyorum.
  Hafta içi akşam ve hafta sonları kursa zaman ayırabilirim.
  Hazırlıktan atılma Boğaziçi Ünv.’ de 1 aktif yıl 1 pasif yıl toplam 2 yıl mı?
  Cevaplarınız için teşekkür ederim.

   BuProf · Kasım 8, 2018 at 7:46 pm

   Merhaba Volkan Bey, çalışan öğrenciler için YADYOK ile hazırlanmak zor bir seçenek. TOEFL veya IELTS ile geçmek daha makul. 1 senede mümkün ama çok ciddi bir çalışma gerektirir. Yani ortalama bir çalışma kurtarmaz. Hazırlık süresi toplam 2 yıl evet.

  Rabia · Aralık 9, 2018 at 11:27 pm

  Iyi gunler ben sehir disindan gelirim ve kilyos kamousune giderim buyuk ihtimal hazirliktan sonra nerde egitim gorulur nerde kalinir ve ulasim zormu olur egitim fakultesine baska yurda gecebilirmiyiz yakin olan

   BuProf · Aralık 10, 2018 at 12:58 am

   Hazırlıktan sonra eğitim fakültesi Kuzey Kampüste ders alıyor. Yurtlar da genelde kuzey kampüste.

  zehra · Ocak 30, 2019 at 3:20 pm

  meraba, sınava dil bölümünden hazırlanıyorum ama boğaziçi gelmesi çok zor görünüyor. sözelden ise rahatlıkla bir bölüm kazanabilirim. misal boğaziçi sözel bir bölüm kazanıp hazırlık okusam ve sonra daha ilerlemiş ingilizcemle tekrar üniversite sınava girip boğaziçi dilden bir bölüm kazansam tekrar hazırlık okumam gerekir mi yoksa bir kere hazırlıktan geçmem yeterli mi ?

   BuProf · Şubat 6, 2019 at 7:21 pm

   Gerekmez gerekse bile tekrar sınava girip hazırlığı atlayabilirsiniz.

  Luizuin · Şubat 6, 2019 at 4:36 pm

  Hazırlık icin okula gitmek zorunlu mu, gitmeden kendimizde hazirlanabilir miyiz?

   BuProf · Şubat 6, 2019 at 7:20 pm

   Hazırlık sınıfına gitmeden kendi başınıza da hazırlanabilirsiniz.

    Luizuin · Şubat 6, 2019 at 11:10 pm

    Peki nasil bir süreç işliyor?
    Tercih ettiğim bölüme yerleştikten sonra hazırlık sinavina girip sonrasinda da sinav sonucuna göre hazırlık okumam gerektigi söylendiğinde ister okula giderek egitimimi aliyorum yada hazirlik sinifina kaydimi yaptirmak istemiyorum diyere kendim hazirlaniyorum, doğrumu anladim ?

  ugur · Mart 24, 2019 at 7:45 pm

  merhabalar bir yerde duymuştum hazırlık sınıfındayken alınan krediler bölüme geçince yurtlara kalmayı etkiliyormuş hazırlık sınıfındaki krediler yüksek olursa güney kampüsteki yurtlara yerleşebiliyor muyuz

   BuProf · Mart 26, 2019 at 11:00 am

   Açıkçası biz bunu duymadık. Yurt müdürlüğünü arayıp bir danışın derim.

  mehmet · Haziran 12, 2019 at 12:43 am

  merhabalar,
  küçüklükten beridir yurtsışında üniversite okuma hayalim var ama ilköğretim ve ortaoğretim düzeyinde aldığım ingilizce eğitimi maalesef bu konuda yeterli olmadı.
  boun’da ki hazırlık eğitimi toefl sınavından 100+ alabilmek için yeterli midir yoksa ek kurslar vs. almam gerekir mi

   BuProf · Temmuz 25, 2019 at 3:14 pm

   Temeliniz zayıfsa öğrencilerin büyük bir kısmı için sadece hazırlık 100+ sağlamaz. Ama bounda hazırlık ve sonrada lisans okursanız İngilizce olarak o zaman TOEFL 100+ çok zor değil.

  Akın · Temmuz 5, 2019 at 3:23 pm

  Üniversiteye ilk kayıt olduktan sonra hazırlık atlama ve düzey belirleme diye iki sınav mı var yoksa tek sınav mı var?

   BuProf · Temmuz 25, 2019 at 3:12 pm

   2 farklı sınav var. Biri DBS/Placement yani düzey belirleme sınavı. Diğeri ise BUEPT/BÜYES yani hazırlık muafiyet sınavı. Yeni kayıt olanlar için BUEPT isteğe bağlı DBS zorunlu.

  kaan · Temmuz 14, 2019 at 12:19 am

  merhabalar şuan kilyosta 1 seneyi bitirdim reading ve listening den geçtim,writing kaldı.şuan inşaat mühendisliğindeyim seneye bilgisayar mühendisliği için YKS 2020 ye tekrar giricem.eğer hazırlığı remedial a bırakıp YKS 2020 sonucumla tekrar okula kayıt yaptırırsam 2. kere hazırlık okuma hakkım oluyormu,(muhtemelen olur diye düşünüyorum)eğer öyle ise geçtiğim bölümlerin 2 yıl geçerliliği olduğu için 2.kez okurken prof ta sadece writing den mi sorumlu olacağım.

   BuProf · Temmuz 25, 2019 at 3:11 pm

   Şu durumda geçtiğiniz bölümlerden tekrar geçmeniz gerekir eğer yeniden hazırlık hakkınız olursa.

  Eren · Temmuz 18, 2019 at 10:40 pm

  Yeni bir öğrenci eylüldeki sınava girmezse sıkıntı olur mu yoksa direkt beginner seviyesinden mi başlar

   BuProf · Temmuz 25, 2019 at 3:10 pm

   Beginner olarak başlar ama seviyesi yüksekse dönem için sınavlarla en uygun olduğu sınıfa/kura geçirilir.

  Yağmur · Ağustos 11, 2019 at 9:11 pm

  Merhaba eğitim, okula uyum sağlama, arkadaş edinme, kulüplere katılma vb başlıklarda Kilyos ve Kuzey’deki hazırlığı kıyaslarsanız hangisi daha iyi bir tercih olur? Büyük ihtimalle P3’ten başlayacağım.

   BuProf · Ağustos 16, 2019 at 5:51 pm

   Kilyos okuldan ve İstanbuldan çok uzak. Kuzey bu sebeple daha sosyal ve daha çok seçenek var.

  Emre · Ağustos 12, 2019 at 10:36 pm

  Merhabalar, Boğaziçi Çeviribilim bölümüne yerleşen öğrenciler de herkes gibi aynı Proficiency sınavına mı giriyor yoksa dil puanı bazlı bölümlere yerleşen öğrenciler daha zor bir sınava mı tabi tutuluyor?

   BuProf · Ağustos 16, 2019 at 5:50 pm

   Herkes aynı sınava giriyor. Bu arada Çeviribilime gelip de normal sınavda kalanlar da oluyor.

  Bulent · Ağustos 17, 2019 at 1:24 pm

  Ielts den bu sene 6.5 aldim sizce hazirlik okumamin bana bir faydasi olur mu? Yoksa direk bolumume baslayayim mi? Bogazici kimya

   BuProf · Ağustos 18, 2019 at 3:28 am

   Katkısı olur ama çok ciddi bir katkısı olmaz muhtemelen bu seviyede. Siz kendiniz bireysel olarak okuyup çalışsanız daha çok ilerlersiniz.

  merve · Eylül 13, 2019 at 12:42 am

  merhaba öncelikle soruları özenle tek tek yanıtladığınız için çok teşekkür ederiz
  temel düzey ingilizce seviyesi olan biri ikameti istanbulda olmasa ama kalacağı yurdu istanbulda ayarlarsa kuzey kampüsünde alabilir mi hazırlık derslerini yoksa kilyos zorunlu mu?

   BuProf · Eylül 19, 2019 at 8:48 am

   Kilyos zorunlu değil Merve Hanım, İstanbulda ikamet ediyorsanız ya da bir yurttaysanız Kuzey kampüste derse gidebilirsiniz. İstanbulda kalıp da Kilyos’a derse giden yok denebilir çünkü epey uzak ve genelde sadece oradaki yurtlardaki öğrenciler orada derse giriyor.

  Onurcem · Eylül 18, 2019 at 2:58 pm

  Merhaba Program 1 ile Program 2 arasındaki farklar neler ders saati kitap sayısı vs gibi ?

   BuProf · Eylül 19, 2019 at 8:47 am

   P1 — beginner, P2 — preint, temel fark ders saati sayısı ve içeriği

  mert · Ekim 16, 2019 at 8:02 pm

  1) hazırlıkta devam zorunluluğu var mı?
  2) her gün ders var mı?
  3) gün içindeki dersler kaçtan kaça?

  cevaplarsanız çok memnun olurum.

   BuProf · Ekim 21, 2019 at 2:27 pm

   Merhaba evet devam zorunluluğu var ama devam etmeden mesele IELTS veya TOEFL ile hazırlık geçilebilir. Ya da Haziran ve Ağustos sınavına alınmazsınız ama Eylül sınavına girebilirsiniz. Ders gün ve saatleri hangi kurda olduğunuza bağlı olarak değişir.

  Alp · Kasım 12, 2019 at 3:58 pm

  Merhaba,a üniversitesinde birisi 2 sene hazırlık okuduktan sonra ve başarısız olmuşsa ve sonradan üniversite sınavına girip boğaziçini kazanmışsa burada hazırlık okuyabilir mi veya ielts sonucu falan gösterip bölüme başlayabilir mi ?

   BuProf · Aralık 2, 2019 at 2:21 pm

   Yeniden üniversiteye girerse hazırlık okuma hakkı olur. Eğer IELTS veya TOEFL gibi bir sınavdan geçer puan almışsa onu gösterip hazırlığı atlayabilir.

  Ahmet · Kasım 27, 2019 at 12:09 pm

  Merhabalar, ben başka bir üniversitede 1. sınıf öğrenciyim eğitimim türkçe fakat merkezi yerleştirme puanıyla boğaziçine geçmeyi düşünüyorum yatay geçişte bir problem yaratır mı geçtiğim bölümün ingilizce olması ya da ne gibi şeyler olur ?

   BuProf · Aralık 2, 2019 at 2:20 pm

   Boğaziçine gelirseniz Boğaziçinin İngilizce yeterlilik sınavını geçmeden bölümünüze başlayamazsınız.

  Tuba · Aralık 2, 2019 at 3:47 pm

  Merhaba Boğaziçi üniversitesinin bahar dönemi yapılacak olan dil sınavından geçer not alıp tezli veya tezsiz yüksek lisansa başvurmayı düşünüyorum. Ama ingilizce seviyem çok iyi değil. Üniversitenin hazırlık bölümünden yararlanma hakkım var mı yüksek lisansa kabul edilirsem? İlgilendiğiniz için şimdiden teşekur ederim

   BuProf · Aralık 7, 2019 at 3:19 am

   Bölüme göre değişir. Bazı bölümlerde hazırlık kontenjanı var bazılarında yok. Eğer başvuracağınız bölümün hazırlık kontenjanı yoksa o zaman direk Boğaziçinin Proficiency sınavını geçmeniz gerekir. Geçmeden bölüme başlayamazsınız, geçerseniz de zaten hazırlık okutulmaz.

  Hasan can · Nisan 17, 2020 at 10:14 am

  Merhaba. Boğaziçi hazırlıkla ilgili bir sorum var. Ben memurum acaba hazırlığı uzaktan eğitim veya devam zorunluluğu olmadan bitirebilir miyim?

   BuProf · Nisan 28, 2020 at 4:48 am

   Normalde derse devam bekleniyor ancak hazırlığa devam etmezseniz Haziran yerine Eylüldeki sınava girebilirsiniz. Yani sınavı geçebildiğiniz sürece hazırlığa devam çok dert değil. Mesela BUEPT sınavını geçecek derecede İngilizce öğrenmek.

  Barış · Mayıs 17, 2020 at 5:08 am

  Merhabalar. Master başvurusu sırasında ilgili programda 1 kişilik hazırlık kontenjanı varmış ben bunada başvuru yaptım. Ancak bu 1 kişilk kontenjana başvuranlar arasından seçilirken hangi hususlara dikkat edilecek.
  Teşekkürler

   BuProf · Mayıs 18, 2020 at 6:05 pm

   Kriterler her bölüme göre farklılık gösterebilir. Genel olarak adayın akademik başarısı, araştırma planları, sınav puanları, not ortalaması, referansları gibi faktörlere bakılır.

  ayşe · Mayıs 18, 2020 at 3:06 pm

  merhaba, bir sorum olacak Boğaziçini kazanan bir öğrenci hazırlığı okuyup tekrar sınava (yks) girip yine boğaziçinden başka başka bir bölüm tercihi yaparsa tekrar hazılık okumasına gerek olur mu ya da herhangi bir sınava sokulur mu?

   BuProf · Mayıs 18, 2020 at 6:03 pm

   Hazırlığı geçen bir öğrenci yeniden sınavı kazanıp Boğaziçine gelirse sene başında yapılan BUEPT yani hazırlık atlama sınavına girip geçerse tekrar hazırlık okumaz.

  mirac bozal · Mayıs 21, 2020 at 2:23 pm

  diyelimki kilyosda hazırlık okuduk ve geçtik sonra nereye gidiyoruz ?(matematik bölümü için)

   BuProf · Mayıs 25, 2020 at 9:31 pm

   Kuzey veya Güney Kampüs içerisinde yer alan yurtlara. Burada hangi bölüm olduğu fark etmiyor.

  Ece · Haziran 4, 2020 at 12:37 am

  Merhabalar bir yoruma yazdığınız cevabınızda hazırlığı ocak ayında geçenler için düzensiz oluyorlar demişsiniz. Yani dersleri karışık olarak alıyorlar. Bunun bir zarararı var mı ? Çünkü diğerleri gibi düzenli bir şekilde almıyorlar ve aynı başarıyı sağlayabiliyorlar mı ? Ve bütün üniversite hayatı boyunca düzensiz mi gidiyor dersleri bir düzene girmiyor mu ? Eğitimlerinde bir sıkıntı oluyor mu ?

   BuProf · Haziran 13, 2020 at 2:27 pm

   Öğrenciye ve bölüme bağlı. Özel olarak avantajlı ya da dezavantajlı demek zor. Öğrencinin programını ne şekilde oluşturduğuna, yaz okulu alıp almadığına, hangi dönem mezun olmaya çalıştığına bağlı.

  mengü · Temmuz 20, 2020 at 4:02 pm

  merhaba. ben bu yıl hazırlık okuyacağım boğaziçinde ve ingilizcem aslında epey iyi düzeyde. ingilizcenin yanında kilyosta ikinci bir yabancı dil eğitimi de alabilir miyim?

   BuProf · Temmuz 31, 2020 at 2:15 am

   Bu tür bir uygulama yok ancak siz İstanbulda özel bir kurs seçip ek bir dille ilgili eğitim alabilirsiniz.

  sevval · Temmuz 30, 2020 at 11:20 pm

  merhaba istanbulda ikamet edip isteyerek kilyosta kalma şansımız var mı yurt çıkmasa bile dilekçeyle vs girebiliyor muyuz

   BuProf · Temmuz 31, 2020 at 2:16 am

   Yurtlarda öncelik şehir dışı öğrencilerde ancak müsaitlik varsa yurtta kalmanız mümkün.

  Ezgi · Ekim 4, 2020 at 10:13 am

  Merhaba, boğaziçini kazanıp kayıt yaptırdıktan sonra buept e girme zorunluluğumuz yok diye biliyorum bu konuda bilgilendirir misiniz birde buept ile hazırlığa başlamadan önceki seviye belirlemek adına yapılan sınavın içeriği aynı mı, Aynı değilse o sınav hakkında da bilgi verir misiniz? Sıfır seviyede olan biri hazırlığa girişteki seviye belirleme sınavında asgari hangi notla hazırlığı okumaya hak kazanıyor? Şimdiden teşekkür ederim

   BuProf · Ekim 5, 2020 at 2:48 pm

   BUPET’e girmek zorunlu değil, BUEPT sadece hazırlığı atlamak isteyen öğrenciler için. Diğer sınav DBS diye geçiyor yani düzey belirleme sınavı. Placement test de denir. DBS, gramer ve kelime soruları içeren bir test ve de bir İngilizce paragraf yazma bölümlerinden oluşur. Hazırlığı okumaya hak kazanmak diye bir şey yok zaten Boğaziçini kazanan her öğrencinin hazırlık okuma hakkı var.

  Bir cevap yazın

  Avatar placeholder

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.