Boğaziçi Hazırlık – Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Hazırlık Sınıfı

Boğaziçi Hazırlık yani Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Hazırlık Sınıfı ile ilgili bilmeniz gerekenleri derledik. Boğaziçi Üniversitesi’ni kazandınız ve istediğiniz bölüme yerleştiniz. Tebrikler! Fakat bölümünüze başlayabilmeniz için bir aşamayı daha geçmeniz gerekiyor: Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı (BUEPT).

Boğaziçi Hazırlık

Boğaziçi hazırlık ile ilgili pratik bilgiler ve tavsiyeleri okuduğunuzdan emin olun.

boğaziçi hazırlık
Boğaziçi hazırlık

Programlar ve karşılıkları

 • P1: Beginner
 • P2: Pre-intermediate
 • P3: Intermediate
 • P4: Advanced

Boğaziçi Üniversitesi Hazırlık Sınıfı Kitapları

Ocak 2018 Proficiency Sınav Tarihi

 • 10 Ocak 2018

Düzey Belirleme Sınavı

2017-201 Boğaziçi Hazırlık derslerinin başlangıç tarihi

 • Eylül

İlk dönem derslerinin sonu

 • Ocak

Boğaziçi hazırlığı geçmek

Kendi kendinize çalışmak istiyorsanız 

 Essay Kontrol ile çalışmaya şimdi başlayın.

Bireysel destek almak istiyorsanız

Boğaziçi Üniversitesi’nde İngilizce hazırlık eğitimi Kuzey, Güney ve Kilyos kampüslerinde Yabancı Diller Yüksek Okulu (YADYOK) tarafından veriliyor. Boğaziçi Üniversitesi’nin eğitim dili İngilizce olduğundan okula kayıt olan her öğrencinin bölümüne başlayıp ders alabilmesi için İngilizce yeterlilik sınavını (proficiency), yani BUEPT (Boğaziçi University English Proficiency Test) veya Türkçe adıyla BÜYES’i geçmesi gerekiyor. Bu sınav, akademik İngilizce becerisini ölçen nispeten zor ve kapsamlı bir sınav olduğu için okula kayıt olan öğrencilerden ancak küçük bir kısmı bu sınavı eylülde (ilk kez girdiklerinde) geçip bölümlerine başlayabiliyor. Öğrencilerin büyük çoğunluğu ise hazırlık okuluna (YADYOK) giriyor.

Belirttiğim üzere hazırlık eğitimi 2 kampüste veriliyor. İl dışından gelen ve İngilizce bilgisi başlangıç seviyesinde olanlar özellikle Kilyos (Sarıtepe) kampüsünde eğitim alıyor. Kilyos, Sarıyer sahilinde Boğaziçi ana kampüse yaklaşık bir buçuk saat uzaklıkta sessiz, sakin bir üniversite yerleşkesi. Hazırlık eğitimi dışında Burç Beach’e ev sahipliği yapıyor ama bunun dışında lisansta bir Boğaziçilinin Kilyos’a pek yolu düşmez.

Hazırlık sınavı yılda 4 kez yapılıyor: Eylül, Ocak, Haziran ve Temmuz.

Sene başında Boğaziçi Üniversitesi’ne yerleşen öğrenciler bir seviye tespit sınavına girer. Bu sınavın sonucuna göre beginner, pre-intermediate, intermediate ve advanced olarak gruplara ayrılır. Intermediate ve advanced sınıfındaki öğrenciler eğer belli bir not ortalamasını tuttururlarsa Ocak ayında BUEPT’e girebilirler. Eğer sınavı geçerlerse ikinci dönem bölümlerine başlayabilirler. Bunun dışında, öğrencilerin büyük çoğunluğu İngilizce yeterlilik sınavına ya da öğrencilerin tabiriyle ‘prof’a haziran ayında girerler. Ancak haziranda sınava girebilmek için derslere devam şartı aranır. Eğer hazırlık derslerini size verilen belli sayıda günden fazla kaçırırsanız sınava haziranda giremiyorsunuz. Haziranda sınava giremeyenler ve girip de geçemeyenler ağustosta tekrar sınava girer. Bu sınavı da geçemeyenler eylülde üniversiteyi yeni kazanan öğrencilerle beraber tekrar sınava girer ve bu döngü böyle devam eder.

Boğaziçi Üniversitesi’nin İngilizce sınavı zor olarak bilinir ve bunda haklılık payı var. Her sınavda öğrencilerin neredeyse yarısı kalıyor.

O sebeple bizden söylemesi: sınav zor ama siz zaten buraya kadar geldiyseniz, sınav sizin için düzenli çalışmayla üstesinden gelinmeyecek gibi değil.

Başlarken

Boğaziçine yeni kayıt yaptırdıysanız “Merhaba Boğaziçili” diyoruz. Takdir edersiniz ki karşınızda zorlu bir sınav var. O sebeple işleri en başından sıkı tutmak lazım. Yoksa Boğaziçi’nde remedial olmak pek de hoş bir durum değil. BUEPT / Proficiency / BÜYES: Hepsi de aynı şeyi ifade ediyor, yani Boğaziçi Üniversitesi İngilizce yeterlilik sınavı.

Proficiency Hazırlık Yolculuğu

Sınavda karşınıza çıkacak Reading, Writing ve Listening bölümleri var. Bir de sınavda çıkmayacak fakat üniversite hayatınızda ve iş hayatınızda sürekli karşılaşacağınız Speaking becerisi var. Sınava hazırlanmaya başlamadan önce tüm bu becerilere daha etkin nasıl çalışabileceğinizi anlatan rehberlerimize göz atmanız faydalı olacaktır. Bu rehberler gerçek hayat örnekleri üzerinden, iyi uygulamalar göz önünde tutulup hazırlandı.

Aylık olarak güncellenen BUEPT | Proficiency Hazırlık köşemizde sınava yönelik bir reading konusu, bir writing konusu ve bir de listening bağlantısını sizlerle paylaşıyoruz.

Profesyonel destek almak isteyen öğrenciler için Boğaziçi Proficiency Özel Ders hizmetimizi sunuyoruz.

Proficiency için yeterince hazırlandınız ve sınav da yaklaştıysa Proficiency tavsiyeleri isimli yazımız sınavda işinizi kolaylaştıracak ipuçlarını bölüm bölüm listeliyor

Mutlu son!

Proficiency hazırlık sürecinin çok kolay olacağını iddia edemeyiz; ancak, iyi İngilizce öğrenerek hayatta kendinize en iyi yatırımlardan birisini yapıyorsunuz diyebiliriz. İyi uygulamaları takip edip düzenli çalışırsanız ve gerektiği yerlerde yardım alırsanız, bitiş çizgisini göğüsleyeceğinize inanıyoruz.

Yolculuğunuzda başarılar.

86 thoughts on “Boğaziçi Hazırlık – Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Hazırlık Sınıfı

 1. Yurt çıktığı halde yurda kayıt yaptırmayıp yurt hakkımızdan feragat edersek kuzey kampüsünde okuma şansımız var mı?

  1. Ahmet Bey merhaba olması lazım çünkü Kilyos’ta sadece Kilyos’taki yurtta kalacak olanlar okuyor. O sebeple orada kalmayacaksanız Kuzey’de okuma şansınız var.

  1. İrem Hanmı merhaba, iki üç kitap kullanılıyor. Bir tanesi okulun her kura özel basıp hazırladığı kitaplar. Onlar dışarda satılmıyor. Hazırlık sınıfında dağıtlıyor. Gramer için Azar English Grammar kullanılıyor. Ek olarak Reading için Essential Academic Reading diye bir kitap olması lazım. Azar ve Reading kitabını internetten ya da Boğaziçi civarındaki kırtasiyelerden alabilirsiniz.

  1. Damla Hanım merhaba, Ocak 2017 sınavında geçerseniz ikinci dönem yani Bahar döneminde bölüme başlayabilirsiniz.

 2. Boğaziçi Üniversitesi hazırlık sınıfına bu öğretim yılında (2016-2017) kayıt oldum. Sınavlarda çok zorlanıyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz?

  1. Hüseyin Bey merhaba, size yardımcı olabiliriz. İletişim sayfasından randevu talebinde bulunup ofisimize gelebilirsiniz ya da telefon görüşmesi talep edip bilgi alabilirsiniz.

 3. merhaba, boğaziçi üni hazırlık ingilizcesinin eğitimi ile boğaziçi ingilizce kursunun eğitimi aynı mıdır ?

  1. Merhaba Tuğba Hanım bildiğimiz kadarıyla farklı. Hazırlıkta Boğaziçinin sınavına yönelik özel bir program var. İngilizce kursu ise genel İngilizce temelli diye biliyoruz yani hedefleri farklı ancak hocaların bir kısmı aynı.

  1. Kuzeyde okumak mümkün. Bunun için yurtta kalmıyor olmanız lazım. Hazırlıkta okul yurdunda kalanları hep Kilyos’taki yurda gönderiyorlar.

 4. merhaba,ingilizce öğrenmek adına boğaziçi üniversitesinde hazırlık okuyup daha sonrasında okuldan ayrılıp tekrar üniversite sınavına hazırlanıp başka bir üniversiteye gitmek mümkün mü acaba ?

 5. Herkese merhaba.
  Boğaziçi çeviribilim de okutulan dersleri öğrenebilir miyim ?
  Özellikle birinci sınıfa ait.

 6. Kolay gelsin öğrencim seneye Boğaziçi Üniversitesine bir başka fakülteden geçmeyi planlıyor 31.05.2017 tarihindeki sınavınıza nasıl girebilir

 7. Merhaba, Boğaziçi öğrencisi olmayan bir kişi ücretini ödemek koşuluyla İngilizce Hazırlıktan faydalanabiliyor mu?

  1. Halide Hanım merhaba, bildiğimiz kadarıyla böyle bir imkan yok. Ayrıca hazırlık programında gireceğiniz sınıf çok önemli. Bazı sınıflarda başarı çok düşük.

 8. Merhabalar, 3 ay sonra boğaziçi’ne başlayacağım. İngilizcem çok az. Üniversiteye benim gibi çok az ingilizce ile başlayıp, 1 senede sınavı geçenler var mı ?

  1. Muhammed Bey merhaba, siz düzenli çalışıp kendinizi dil öğrenmeye verirseniz 1 yılda sınavı geçecek seviyeye gelirsiniz. Bizim hem kendi öğrencilerimizden hem de tanıdığımız öğrencilerden sıfırdan başlayıp bir yılda geçenler oldu. Öte yandan seviyesi iyi olup gevşek davrandığı için kalan da çok oluyor. Yani bu iş azim ve doğru rehberlik meselesi. Sorularınız olduğunda bize sorabilirsiniz. Fırsat buldukça okuyucu sorularını cevaplıyoruz.

 9. SELAMÜNALEYKUM KARDES Bİ MERAKIM VARDI OLURDA BOGAZİÇİNİ KAZANIRSAK 1 SENELİK MALİYET NE KADAR OLUR YURT,KİTAP VB DAHİL

  1. Maliyet hazırlık ve lisans sınıfına göre değişir. Okulun yurdunda kalınıyorsa çok daha düşük olur. Arkadaşlarıyla ev kiralayan bir öğrenci için yıllık maliyet en az 14 bin liradan başlar, yurtta kalan bir öğrenci için ise bu rakam 8 bin liradan başlar.

 10. Merhaba beginner seviyesindeyim ikametim istanbul’da. kuzey kampüs içerisinde hazırlık eğitimi mi sürdürebilir miyim?

  1. Merhaba, ikameti İstanbul’da olan öğrenciler hazırlık eğitimini Kuzey Kampüste alıyor. İstanbul dışından gelen ve ikameti başka bir şehirde olan öğrenciler ise hazırlık eğitimine Kilyos’a gönderiliyor. Dersleri de yurtları da orada.

  1. Nereden aldığınıza bağlı olarak değişir. Yani toplamda 100 TL de olabilir 300 TL’de. Ayrıca okulun kendi verdiği kaynak kitapları var. Bunlar zorunlu kaynaklar bir de her öğrencinin sınava daha iyi hazırlanmak için aldığı Essay Rehberi gibi kaynaklar var.

 11. Merhaba,

  İngilizce hazırlık sınıfının ders saatlerine nereden ulaşabilirim? Hazırlık okurken seçmeli başka bir yabancı dil dersi alabiliyor muyuz? Hazırlık sınıfını atlamak için YDS puanı kabul ediliyor mu ve baraj kaçtır?

  1. Merhaba YDS kabul edilmiyor. Ders saatleri kura ve kampüse göre değişiyor ve her sene yeniden yayınlanıyor. Bu bilgileri YADYOK sekreterliğinden dönemsel olarak alabilirsiniz. Hazırlıkta seçmeli yabancı dil yok insanlar İngilizceyi zar zor geçiyor.

 12. Hazırlığa Intermediate veya Advanced seviyesinden başlarsak ve yurtta kalacaksak yine kilyos kampüste mi eğitim alacağız.

  1. Evet yurtta kalıyorsanız şu anda Kilyos’a gönderiliyorsunuz şu anda. Belki ilerde değişir. Ama çok olası görünmüyor.

  1. Hazırlık sınıfına başlayan öğrencilerin Haziran ve Ağustos sınavları ücretsiz ama bunun dışında üniversiteye kayıt olurken ya da remedial olunca girilen sınavlar ücretli oluyor. O ücretler ise üniversite öğrencisi olup olmamaya ve girilen bölüm sayısına göre değişiyor. En az 50 en çok ise 250 TL gibi bir ücret aralığı oluyor.

 13. Merhaba, hazırlıkta Advanced sınıfında olduğumuzda ders içerikleri nasıl oluyor? Yani temel İngilizce dersleri mi veriliyor yoksa genel kültür ve terminoloji ağırlıklı, okuyacağım bölüme yönelik hazırlık dersleri de alabiliyor muyuz?

  1. Advanced sınıflarda temel konulara çok değinilmiyor. Daha çok okuma, dinleme yazma gibi alanlar çalışılıyor. Bazı sınıflarda ise programlar hafif geçiyor. Maalesef okuyacağınız bölüme yönelik terminoloji dersi verilmiyor. Bu aslında çoğu öğrencinin ihtiyaç duyduğu bir konu ama gelin görün ki bu neredeyse hiçbir okulda yapılmıyor. Yani kendi başınıza bölüme bir ön hazırlık yapmanız lazım.

 14. Merhabalar kızım bu sene boğaziçini kazandı ama hazırlık sınavına girmedi.Yurt başvurusu yaptığında direk olarak kilyos kampüsünemi yerleştirilir?

  1. Mehmet Bey merhaba, genel olarak hazırlık atlama sınavına girmeyen öğrenciler Kilyos yurduna gönderiliyor ve hazırlık eğitimlerini orada alıyorlar.

 15. Düzey belirleme sınavına hiç girmeyip Beginner başlamak sizce mantıklı mı? İngilizce seviyem orta-üst düzeyde ancak temelden alırsam daha sağlam bir altyapıya sahip olacağımı düşünüyorum.
  Ayrıca hazırlık kurlarının akademik takvimine nasıl ulaşabilirim?

  1. Mantıksız. Şu an olduğunuz seviyeye en uygun seviyeden başlamanız ideal olanı. Yoksa yarım dönem bildiğiniz şeyleri dinleyip sıkılırsınız. Hazırlık programları takvimleri Eylül ayında öğrencilerin kurları/sınıfları belli olduktan sonra açıklanıyor. Şu andan belli değil.

 16. boğaziçini bu sene kazandım ve hazırlık okuycam, ilk olarak evde kalmıyosam klyos kampüsünde mi okumak zorundayım? diğeride dersler ne zaman başlıyor ve hangi saatlerde olacak?

  1. İstanbul’da kaldığınız bir yer varsa ya da ikametiniz İstanbul’da ise Kilyos’ta okumak zorunda değilsiniz. İstanbul’da bir yurtta kalırsanız Kuzey kampüste okursunuz. Dersler ve ders saatleri YADYOK tarafından dönem başlarken açıklanıyor. Ayrıca ders başlangıçları Akademik Takvim sayfasında yer alıyor.

 17. Kızım İngilizce öğremenliğini kazandı sınavlara girmeyecek ve hazırlıktan başlayacak ikamet İstanbul dışı kilyos yurdu çıkmama olasılığı varmı?

  1. Hüseyin Bey merhaba, büyük ihtimalle yurt çıkar ancak şehir dışından çok fazla öğrenci gelirse ve hepsi yurt talebi yaparsa çıkmayabilir. Kilyos/Sarıtepe yurt müdürlüğünü bir aramanızı öneririm.

 18. İyi günler,
  Bu sene boğaziçinde hazırlık okuyacağım. Beginner veya pre indermediate olur muhtemelen seviyem. Siz boğaziçi hazırlığı geçmek isteyen kişilere para karşılığı hizmet veren bir kurumsunuz biliyorum ama şunu çok merak ettim: boğaziçinin kendi hazırlık derslerine gidip günlük 2-3 saat düzgün çalışma ile bu iş olmaz mı?

  1. Yusuf Bey merhaba, biz ücretli hizmetlerimizin yanında her yıl yüzlerce hazırlık öğrencisine rehberlik edecek kaynaklar da paylaşıyoruz. BuProf sitesi Boğaziçi hazırlık alanındaki en kapsamlı referans kaynağı. YouTube kanalı da aynı şekilde hizmet veriyor. Sorunuza gelecek olursak Beginner veya Preint seviyesindeki bir öğrencinin okul derslerine ek olarak her gün düzenli 3-4 saat çalışması geçmesini sağlar. Ancak bunun için birkaç şart var. İlk olarak sınıf hocasının iyi olması gerekiyor. Bazı sınıflarda dersler verimli geçerken bazı sınıflarda çok verimsiz geçiyor. İkinci olarak öğrencinin neye nasıl çalışacağını bilmesi ve gerekli yönlendirmeleri alması gerekiyor. Çoğu öğrenci yanlış çalıştığı için başarısız oluyor çalışmadığı için değil. Ya da benzer şekilde mesela writing bölümünde bir öğrenci için en temel şeylerden birisi yazılarını feedback yani geri bildirim almak ama bu çoğu zaman okul şartlarında çok sınırlı oluyor. Bir hazırlık öğrencisi ortalama dönemde 10 yazıya feedback alırken bizim kendi öğrencilerimizle bir haftada 10 yazı kontrol ettiğimiz dönemler oluyor. Durum genel olarak böyle. Ama azim ve kararlılık ve de çok çalışma olunca en zor şartlarda bile başarı gelir.

 19. Merhaba yüksek lisans hazırlık öğrencisi olarak Intermediate seviyesinde haftada kaç gün ders oluyor. Çalışmam gerekiyor bu bilgi benim için çok acil ve önemli geçmiş yılların programı da olsa bölümden bilgi alamadım. En azından geçen sene dersler kaç güne yayılmıştı, bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

  1. Çağrı Bey merhaba, ders saatleri programa/kura göre değişiyor. Mesela P1 yani başlangıç öğrencilerinin dersleri haftanın her günü sabahtan akşama kadar. Inter öğrencilerde öğlen 2’ye kadar. Advanced öğrencilerde genelde öğleden sonra. Ek olarak inter ve advanced öğrencilerde hafta içi bir gün genelde boş oluyor. Genel format bu ama dönemsel olarak programlar değişiklik gösterebilir.

   1. İnternetten başvuru yaptık ve mesaj geldi 5 eylülden sonra gelip öğrenci paketinizi alın diye sanırım ondan bahsediyor

 20. Ben başarı bursundan dolayı kuzey yurdunda eğitim göreceğim. Ancak kilyosta da görme imkanım var. Siz hangi kampüsü tavsiye edersiniz?bir de beginner seviyesinde bir öğrenci bir senede geçebilir mi hazırlığı?

  1. Kuzeyi tercih ederiz. Çok yoğun ve bilinçli bir çalışma ile 1 yılda geçmek mümkün ama bunu sağlamazsanız kalma ihtimaliniz yüksek olur.

 21. Hazırlıktan kaldığımız zaman bir sonraki sene öğrenciliğimiz düşüyor mu ? Yoksa tekrardan hazırlıktan devam mı ediyoruz ?

 22. DBS ye girmeden önce internet üzerinden halledilmesi gereken herhangi bir şey var mı? Yani dersler, rehberlik edecek hocalar, alınacak ekipmanlar hep DBS den sonra belli oluyor değil mi?

  1. P2 öğrencileri de girebiliyor ancak çok yüksek bir not ortalaması isteniyor. P4 ve P3’ler genelde giriyor. Onlarda da not ortalaması isteniyor. Ama P2 için istenen ortalama daha yüksek diye biliyorum. 100 üzerinden 80 ya da 90 gibi bir ortalama isteniyor ilk dönemki sınavlardan.

 23. Merhabalar ben inönü den onlisans mezunuyum dgs yoluyla boğaziçini tercih ettim kazanma ihtimalim çok yüksek hazırlıkta yurt çıkma ihtimali nedir ayrıca ortak derslerim muaf olurmu bölüme başlarsam bölüm okul öncesi şimdiden teşekkürler

  1. Yurt ihtimali çok yüksek değil. Ortak dersler de muafiyet kararı bölümden çıkıyor. Dersleriniz İngilizce değilse muhtemelen sayılmaz.

 24. Merhaba Ben Boğaziçi üniversitesi’ne yüksek lisans için başvuru yapmayı düşünüyorum. Yüksek lisans öğrencileri içinde hazırlık sınıfı açılıyor mu ve Boğaziçi nin öğrenci yurduna başvuru yapabiliyor muyum ?

  1. Çoğu programda hazırlık sınıfı yok birkaç programda ise hazırlık sınıfı seçeneği var. Gitmek istediğiniz bölümle görüşün. Yurt seçeneği yüksek lisans öğrencileri için var. Hatta yüksek lisansa özel bir yurt var. Ama yer garantisi yok. Bazen kontenjan oluyor bazen olmuyor.

 25. Yerimize imza attırabiliyor muyuz ? Başlangıç seviyesi bir hazırlık öğrencisi için yoklamaya çok önem veriyorlar mı ?

  1. Genelde pek mümkün değil. Ancak çok da önemli değil çünkü derslere girmezseniz Haziran ve Ağustos sınavına giremiyorsunuz. Ancak Eylül ayında yeni yıl başlamadan olan sınava girebilirsiniz. Tabi hiç sınav tecrübesi olmadan dönem başlamadan önceki sınava girmek biraz riskli.

 26. Merhaba lisans mezunuyum ingilizce hazırlık eğitimi almadım ama kendi kendime ingilizce öğrenemeye çalıştım ve belli bir seviyeye geldim. Ama bu seviye okuma ve dinleme için iyi olsa da konuşma için çok aşağı düzeyde. İlk defa seviyemi görmek için yds sınavına girdim ve 68.75aldim. Konuşma becerimi ve diğer becerilerimi de geliştirmek için tekrar sınava girip boğaziçi hazırlık okumayı düşünüyorum. Hangi seviyeden başlarım muhtemelen? Bu seviyede olan birinin eğitimi yine 1yil mi sürer. En önemlisi bunu yapmak ne kadar mantıklı? Yani İstanbul’da oturuyorum ama kurstan filan daha az masraflı ve daha etkili olacağını düşündüm ben. Siz neler eklersiniz benim bu düşüncelerime? Teşekkürler.

  1. Merhaba Mustafa Bey, 68.5 aldıysanız büyük ihtimalle Boğaziçi DBS’de pre-int veya inter çıkarsınız. İnter’e daha yakın notunuz. Boğaziçi hazırlık eğitimi okuma, yazma ve dinleme odaklı. Konuşmaya çok vakit ayrılmıyor. Boğaziçi hazırlık sınıfındaki eğitim ile Boğaziçi Üniversitesindeki lisans ve lisansüstü eğitimi çok farklı. Hazırlıkta kalma oranı oldukça yükse yani çok iyi sonuçlar çıkmıyor. Elbette size katkısı olur ama biraz sancılı bir süreç olur.

 27. Merhaba ben dgs ile boğaziçine geçiş yapmak istiyorum ama dgs yerleşmeleri biraz geç oluyor. Hazırlık derslerinden biraz eksik kalmamiz bize çok şey kaybettirirmi ? İngilizcem sıfır düzeyinde 1 sene de halledebilirmiyim ? Ve burs imkanları varmı ? teşekkürler 🙂

  1. Kaçırdığınız dersleri notları alarak ve ekstra çalışarak telafi edebilirsiniz. Sıfırdan 1 yılda geçmek epey zor oluyor. Çoğu beginner öğrenci 1 dönem geç başlıyor bölümü kaldıklarından dolayı. Geç kayıt dönemi için de burs imkanları olabilir ancak kesin bir şey söylemek şu an mümkün değil.

 28. İyi günler. Boğaziçi üniversitesinin hazırlık kur sistemi tam olarak nasıl ? Ben pre olarak başladım 1 sınava girdim ve hemen 1 ay sonra başka sınava gireceğim. Diğer üniversitelerde her sınavdan sonra kur atlanılır Boğaziçi’nde kur atlamalar ne zaman oluyor

  1. Boğaziçinde kur atlama yok. Her programın yıl boyunca devam eden bir müfredatı var. Yani diğer okullardaki gibi ay ay kur atlanmıyor.

 29. Merhaba ben başka bir üniversiteden boğaziçine yatay geçiş yapacağım fakat sıralamam girmek istediğim bölüme yetmiyor.Bu yüzden profiency sınavına girmem gerekiyor ve ingilizcem beginner 🙂 Çok çok çok zor biliyorum ama sizce şu 7aylık süreçte sınavı geçmemi nasıl görüyorsunuz ne yapmam gerek sizce ? Bir de siz kurs vs. öneriniz neler olur? Nasıl çalışmalıyım ? çok teşekkür ederim şimdiden:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir