BUEPT Reading – Boğaziçi Proficiency

Okuma kısmı üniversite hayatındaki en temel beceri ve gereksinimlerden biri. Özellikle Boğaziçi’nde önünüze deste deste gelecek İngilizce makalelelere hazırlanmakta fayda var.

BUEPT Reading için kitaplar

BUEPT  readinge hazırlanmak için kullanabileceğiniz çeşitli kaynaklar var. Eğer İngilizce seviyeniz düşükse ilk başlarda 2-3 sayfalık metinleri özümseyemeyebilirsiniz. Bu aşamada daha kısa ve kolay metinlerle okuma becerinizi geliştirmenizi tavsiye ederiz. Okul civarında pek bilinmeyen ama yabancı dil sınavına hazırlanan neredeyse tüm dil sınıflarının bildiği ELS English Through Reading kitabıyla kelime dağarcığınızı genişletip okuma ve anlama becerinizi test edebilirsiniz. Buna ek olark ODTÜ’nün Reader at Work isimli iki adet seviyeli okuma kitabı var. Bu kitapları da bitirdikten ve kendinizi uzun metinlere hazırladıktan sonra kampüs civarında neredeyse her fotokopicide bulabileceğiniz KEC Decoding Proficiency 1-2-3 kitaplarını çözebilirsiniz. En güncel olan üçüncü kitaptan başlamanızı tavsiye ederiz; vakit kalırsa sırayla diğer ikisini de çözebilirsiniz.

BUEPT Reading  için siteler

Yukarıda belirttiklerimiz daha çok akademik İngilizce okuma becerilerinize yönelik. Öte yandan İngilizceye hakim olmak ve dilin tadına varmak için kesinlikle okul dışı okumalar yapmanızı tavsiye ederiz. Öncelikli olarak İngilizce yayın yapan Hürriyet Daily News’i takip edebilirsiniz. Bunlara ek olarak güzel İngilizcesi ve üslubuyla bizi bizden alan the New York Times, the Guardian ve the New Yorker okunası kaynaklar. Son olarak da dünya gündemi için BBC News okumak iyidir.

Böyle bir okuma diyeti hem akademik İngilizcenizi hem de genel İngilizcenizi forma sokar. Sınavlar artık hikaye gibi gelmeye başlar.

Eskiden internet üzerinden Boğaziçi Proficiency Reading çalışmak için ideal bir kaynak yoktu. eProficiency Reading modülü ile BUEPT Readingi geçmenizi sağlayacak onlarca reading alıştırması ve denemeye ulaşabilirsiniz. Ayrıca BuProf Boğaziçi Proficieny özel dersleri ya da BuProf Boğaziçi Proficiency Reading kursu ile reading problemlerinizi çözebilirsiniz.

Reading ile ilgili Yazılar

Kaynaklar

Yüzlerce sayfa sınav materyalini tarayıp Boğaziçi Proficiency Kelimeleri listesini oluşturduk. Bu listede sınavda en çok çıkan kelimeler sıklık sırasına göre sıralandı.

Boğaziçi Proficiency Kaynakları

BUEPT kelimeleri, örnek öğrenci essayleri, DBS örneği ve writing konuları, BuProf e-posta bülteni üyelerine hediyemiz. En yeni kaynaklara ulaşmak için ücretsiz e-posta bültenine üye olun.

 


Etiketler: buept reading, proficiency reading, büyes okuma, boun, boğaziçi

0 Comments

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.