İngilizce öğrenirken kelime defteri tutmak

Published by BuProf on

Zaman zaman iyi derecede İngilizce bilen tanıdıklarımızla yaptığımız görüşmelerde ortaya çıkan alışkanlıklardan birisi de İngilizce öğrenirken kelime defteri tutmak. Kelime defteriniz yeni öğrendiğiniz kelimeleri not ettiğiniz ve bir bakıma İngilizce öğrenme yolculuğunuzun tarihçesini temsil eden bir araçtır.

İyi bir şekilde tutulmuş kelime defteri, İngilizceyi daha hızlı ve etkili şekilde öğrenmenize büyük katkı sağlar. Bir kelime defterinin faydalı olması için İngilizce kelimeninin karşısına Türkçesini yazmak yeterli olmamaktadır. Bu körü körüne ezberdir ve kelimeleri doğal ortamları olan ifade ve cümlelerin dışına taşıdığı için yapay bir yaklaşımdır. Bunun yerine kelime defterinizde her bir İngilizce kelime için en az 2 örnek cümle ve/veya sık kullanılan ifade yazın; daha sonra varsa bu kelimenin eş, yakın ve benzer anlamlılarını not edin. Son olarak da kelimenin telaffuzunu ve Türkçesini yazın.

Kelime defterinizi düzenli aralıklarla gözden geçirmeyi unutmayın. Gerekirse unuttuğunuz kelimeleri tekrar tekrar not edip yeni örnek cümleler kurun.


0 Comments

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

//www.googleadservices.com/pagead/conversion.js