BUEPT Listening – Boğaziçi Proficiency

BUEPT/BÜYES/Proficiency listening bölümünü geçmek istiyorsanız tam size göre bir önerimiz var. Her gün bir saat VOA, bir saat de TED dinlemek. Ancak dinlemekten kasıt sesi açıp ev işi yapmak değil, aktif şekilde dikkatinizi verip, bilmediğiniz kelimeleri not alıp, anlamadığınız yerleri defalarca tekrar oynattığınız bir dinleme. Bu hem tek başınıza yapabileceğiniz hem de olumlu sonuçlar verecek bir çalışma. Örneğin, TED konuşmalarının metinleri de sunulduğundan, yalnız olsanız dahi, bu metinleri kullanarak kendinize sorular hazırlayıp birkaç gün sonra- muhtemelen cevapları unutmuş olacaksınız- konuşmayı dinleyip bu soruları çözebilirsiniz. Doğrudan Proficiency listening’e yönelik kaynaklar internette çok sunulmadığından, Proficiency’e yönelik bir eğitim almıyorsanız, bu uygulamaların faydasını görebilirsiniz.

VOA yani Voice of America televizyonu ve radyosunun Special English isimli bir bölümü var. Bu bölümde İngilizce öğrenenler için yavaş bir şekilde ve belirgin telaffuzla okunup kaydedilmiş eğitimden sanata pek çok konuda haberler mevcut. Bu haberleri dinlerken aynı zamanda metinden takip edebiliyorsunuz. Hem kelime dağarcığınız hem de dinleme beceriniz için çok faydalı bir kaynak.

İkinci olarak TED. Ideas Worth Spreading sloganıyla  yola çıkan TED, kendi alanlarında dünyanın en başarılı isimlerini, fark yaratan insanları sahneye çıkarıyor. Hem kaliteli İngilizce dinlemek hem de dünyadan haberdar olup ufkunuzu açmak için birebir. Neredeyse her konuşmanın İngilizce alt yazısı mevcut.

Eskiden internet üzerinden Boğaziçi Proficiency Listening çalışmak için ideal bir kaynak yoktu. eProficiency Listening modülü ile BUEPT Listeningi geçmenizi sağlayacak onlarca listening alıştırması ve denemeye ulaşabilirsiniz. Ayrıca BuProf Boğaziçi Proficiency özel dersleri ya da BuProf Boğaziçi Proficiency Listening kursu ile listening problemlerinizi çözebilirsiniz.

Listening ile ilgili Yazılar

Kaynaklar

Yüzlerce sayfa sınav materyalini tarayıp Boğaziçi Proficiency Kelimeleri listesini oluşturduk. Bu listede sınavda en çok çıkan kelimeler sıklık sırasına göre sıralandı.

 


Etiketler: buept listening, proficieny listening, büyes dinleme, listening practice

0 Comments

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

//www.googleadservices.com/pagead/conversion.js