Speaking

İçinize su serpeyim BUEPT yani proficiency sınavında speaking (konuşma) kısmı yok ancak speaking konusuna değinmeden geçmek çok büyük bir eksiklik olur. Düşünün bir kere iletişimin amacı karşı tarafı anlamak sonrasında ise bildiklerimizi ya da ifade etmek istediklerimizi karşı tarafa aktarmak. Yani reading, listening becerileriniz mükemmel olsa dahi derste söz alıp fikrinizi beyan edemiyorsanız hep bir şeyler eksik kalır. Konuşmak güzeldir!

Speaking becerilerini geliştirmek

Speaking eğitimi oldukça kapsamlı ve biraz da zor bir konu. Epey pratik gerektiriyor. Dahası insanlar ana dillerinde bile çıkıp bir konuşma yapmakta zorlanırken yabancı bir dilde bunu gerçekleştirmek daha zor bir hal alabiliyor. Yıllar içinde gördüğümüz belli başlı noktaları kısaca paylaşmak istiyoruz.

Öncelikle mutlaka öğrendiğiniz her kelimenin telaffuzunu da öğrenin. İngilizcede yazılış ve okunuş farkları ciddi boyutlara ulaştığı için bunu bir alışkanlık haline getirin. İkinci olarak İngilizce seslerin Türkçe seslerden farklı olduğunu anlayın think derken ki th milk derken ki l bambaşka sesler. İlgiliyseniz LING111 Introduction to Language and Linguistics dersi temel dilbilimle ilgili size güzel şeyler öğretir. Yine de şunu aklınızdan çıkarmayın,İngilizceyi ikinci dil olarak konuşanların sayısındaki artış sonucu özelllikle Dünya İngilizceleri, Küresel İngilizce ve Ortak Dil olarak İngilizce kavramlarının ve bakış açılarının yaygınlık kazanmasıyla iletişimde asıl önemli olan İngiliz ya da Amerikan aksanıyla konuşmanız değil, anlaşılır olmanızdır.

Boğaziçindeki speaking dersleri

Sonrasında eğer lisansta bölümünüz sunuyorsa bir hitabet dersi alabilirsiniz. Mesela Çeviribilim’de  Public Speaking; İngilizce öğretmenliğinde Developing Communicative Competence in English ve İşletme ve diğer pek çok bölümün de benzer dersleri var. Bu tür dersleri kaçırmayıp bunlardan en iyi şekilde faydalanmanızı tavsiye ederiz çünkü hayatımız sunum ve iyi bir konuşma ve sunum yapma üniversitede ‘olmak ile olmamak’ arasındaki çizgiyi belirler.

Kendi başınıza İngilizce konuşma becerinizi geliştirmek

Kendi başınıza yapabileceğiniz aktivitelerden birisi internetten iyi konuşma örneklerini bulup, bunları okumak, incelemek, seslendirmek ve taklit etmek.Pek çok ünlü konuşma metni ve ses kaydını bulabileceğiniz American Rhetoric sitesine göz atın. Bir de I have a dream’i dinlemeden/okumadan etmeyin. Buna ek olarak Beyaz Saray’ın Basın Bölümü pek çok ulusal ve uluslararası başkanlık konuşmasına erişebileceğiniz bir kaynak. Bazılarımız İngilizce konuşmayı Obama ile öğrendi desek herhalde çok yanlış olmaz. (Saygılar başkanım!)

 


Etiketler: buept speaking, proficiency speaking, büyes konuşma, boun, boğaziçi

0 Comments

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.