Boğaziçi hazırlık nasıl geçilir?

Boğaziçi hazırlık nasıl geçilir sorusu özellikle Boğaziçi Üniversitesine yeni başlayacak öğrencilerin sık sık sorduğu sorulardan birisi. Bu yazıda Boğaziçi hazırlık nasıl geçilir sorusuna detaylı şekilde cevap vereceğiz.

boğaziçi hazırlık nasıl geçilir

Boğaziçi hazırlık atlama & muafiyet sınavları

İlk önce Boğaziçi hazırlığı geçmek için girebileceğiniz sınavlara bakalım. Boğaziçi hazırlık sınavından muaf olmak için girebileceğiniz 3 tane sınav var. İlk sınav Boğaziçinin kendine özel olan BUEPT (BÜYES) sınavı. Öğrenciler arasında bu sınav proficiency ya da kısaca prof olarak bilinir. Boğaziçi hazırlığı geçmek için girebileceğiniz diğer iki sınav ise TOEFL ve IELTS sınavları. Boğaziçi uluslarası birer İngilizce sınavı olan TOEFL ve IELTS sınavlarını İngilizce yeterliliğini belgelemede kabul ediyor. Yani IELTS ve TOEFL ile Boğaziçinde hazırlıktan muaf olmanız mümkün.

Proficiency ile Boğaziçi hazırlık nasıl geçilir?

Proficiency yani BUEPT sınavı, Boğaziçinin kendi sınavı. Bu sınav yılda dört kez Eylül, Ocak, Haziran ve Ağustos aylarında yapılıyor. Bu sınav tarihlerinden size en yakın olan sınava YADYOK üzerinden kayıt olabilirsiniz. Boğaziçi Proficiency sınavı Reading, Listening ve Writing olmak üzere 3 bölümden oluşur. Sınavdan geçmek için her bir bölümden en az yüzde 60 başarılı olmanız gerekmektedir.

Boğaziçi Proficiency sınavına nasıl çalışılır?

Boğaziçi Proficiency sınavına yani BUEPT’e iki farklı şekilde çalışabilirsiniz.

Ücretsiz Boğaziçi Proficiency Kaynakları

Kendi başıma çalışmak istiyorum

Eğer kendi başınıza çalışmayı seven biriyseniz eProficiency online eğitim sistemiyle Boğaziçi Proficiency sınavı için ihtiyaç duyacağınız tüm video konu anlatımlarına, alıştırmalara, kaynaklara ve deneme sınavlarına istediğiniz yerden ve istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Haziran sınavında eProficiency ile çalışıp hazırlığı geçen öğrencimiz Samet diyor ki

“Listening bölümündeki alıştırmaların içeriği son derece başarılıydı. Bir yandan spelling hatalarımı düzeltmem noktasında bana yararlı olurken bir yandan da yeni akademik kelimeler öğrenmemi/görmemi sağladı.”

Ayrıca BuProf Essay Kontrol hizmetiyle yazdığınız yazıları kontrol için bize gönderebilirsiniz. Böylece Türkiyenin neresinde olursanız olun Boğaziçi kalitesinde essay kontrol ve değerlendirme hizmeti alabilirsiniz.

Kağıt kalemle, bir kitap üzerinden Boğaziçi Proficiency için çalışmak isterseniz, Boğaziçi Proficiency sınavı hazırlık kitaplarını BuProf Essay Kontrol içeren özel bir kampanya ile size kargolayabiliriz.

BuProf Essay Kontrol ile Writingi geçen öğrencimiz Gülnihal diyor ki:

“Ben preintermediate kurundaydım. Haziran sınavında hepsini vermeyi bekliyordum olmadı. Writingten F2 ile kaldım. Yaz okuluna da gitmedim. Ama İstanbul’da değilim yaz okuluna gitmedim hata mi ettim nasıl yapıcam diye çok düşündüm, strese girdim. Sonra bir gün internette dolaşırken daha doğrusu çalısmaya çalışırken, tesadüfen sitenizi buldum bir denemek için 6lı Essay kontrole başvurdum. Bana gönderdiğiniz feedbackler, sorularıma elinden geldiğinizce yardımcı olmanız kısa bir süre içinde gayet iyi bir gelişme kaydettim kendi İngilizceme de daha çok güveniyorum artık. Buprof Essay kontrol özellikle istanbul dışında proficiency Sınavına hazırlananlar için bulunmaz bir seçenek. Bende Eylül’e girecek Arkadaşlarıma tavsiye ettim . Biz öğrenciler için bu site büyük bir şans.

Geçtim çok şükür. Çok teşekkür ederim yardımlarınız için ???? Iyi ki buprofu buldum.”

Ders almak istiyorum

Boğaziçi hazırlığı Proficiency sınavı ile geçmek için ders almak istiyorsanız her bir öğrencinin ihtiyaçlarına özel olarak hazırlanan BuProf özel derslerinden yararlanabilirsiniz. BuProf özel derslerinden ilk önce bir ön görüşme yapılarak öğrencinin seviyesi, ihtiyaçları ve hedefleri belirlenir. Daha sonra bunlara göre kapsamlı, pratik ve başarı odaklı dersler verilir.

Sınavın her bölümünden kalmış olan remedial öğrencimiz, BuProf özel dersleri sonrasında B ile geçince şunları söyledi:

“Kendim çalışır hallederim” diyerek girdiğim Ocak sınavı(f3 f3 f2) beni erkenden bir kurs bulmaya itmişti. “Sınav haziranda nasıl olsa” gibi cümlelerle daha fazla kendimi kandırmamam gerektiğini anlamıştım. Bi arkadaşımın da tavsiyesiyle BuProf’a kayıt oldum.
Hüseyin hocam ilk dersimizde eksiklerimi tespit etti. Sanırım eksik olmayan pek birşey de yoktu. Bir yol haritası çıkardı ve çalışmalara koyulduk. Bir buçuk yıllık bıkkınlık vardı üzerimde. Bu bıkkınlık ödevleri geciktirmeme , dersleri sürekli aksatmama neden oldu. Hüseyin hocamın tatlı sert uyarılarıyla kendime geldim. Dersler ve ödevler dışında hiç bir çalışma yapmaksızın 1 ayı yoğun olmak üzere iki aylık düzenli bir çalışma ile “B” ile geçtim.
Tekrar belirtmekte fayda var, BuProf dersleri ve ödevleri dışında hiçbir çalışma yapmadım. Soranlara “B ile geçtim” demenin mutluluğunu tadın derim. BuProf’a ve Hüseyin hocama tesekkürlerimi iletiyorum. Selametle…

Boğaziçi Proficiency ile ilgili yazılar

TOEFL ile Boğaziçi hazırlık nasıl geçilir?

TOEFL ile Boğaziçi hazırlığı geçmek için TOEFL IBT sınavından en az 79 almanız gerekmektedir. Ayrıca Writing puanınızın en az 22 olması gerekir. Eğer genel notunuz 79 ve üstüyse ancak Writing notunuz 22’in altındaysa, Boğaziçinin düzenlediği TWE sınavına katılıp geçer puan alarak hazırlığı geçebilirsiniz.

IELTS ile Boğaziçi hazırlık nasıl geçilir?

IELTS ile Boğaziçi hazırlığı geçmek için IELTS sınavından en az 6,5 almanız gerekmektedir. Ayrıca Writing puanınızın en az 6,5 olması gerekir. Eğer genel notunuz 6,5 ve üstüyse ancak Writing notunuz 6,5 altındaysa, Boğaziçinin düzenlediği TWE sınavına katılıp geçer puan alarak hazırlığı geçebilirsiniz.

İletişim Formu


Etiketler: boğaziçi hazırlık atlama, boğaziçi hazırlık muafiyet, boğaziçi hazırlığı atlamak, boğaziçi hazırlığı geçmek