Boğaziçi hazırlıktan habersiz Proficiency kurslarının mağduru olmayın

BuProf'ta üzülerek duyduğumuz ve bizi rahatsız eden şeylerden birisi Boğaziçi hazırlık sınavıyla ilgili eğitim verme altyapısı ve niteliğine sahip olmayan kursların Boğaziçilileri mağdur etmesi. Bu tür kiş ive kurumları kınıyoruz. Öte yandan Boğaziçi hazırlık sınavını ve sistemini bilen, bu alanda tecrübe sahibi ve hakkıyla öğrenci yetiştiren kişi ve kurumları ise tebrik ediyoruz.

Boğaziçinin hazırlık sınavını ya da sistemini pek bilmeyen ama gelin bize kayıt olun biz sizi hazırlarız diyen kursların olduğunu duyuyoruz hem İstanbul dışında hem İstanbul içinde. Özellikle İstanbul dışındaki Boğaziçililer ya da Boğaziçine yeni kayıt yapacak öğrenciler bu sorunla karşı karşıya.

Sorun #1: Eskişehir

Geçen yıl Esma isimli bir Boğaziçili Eskişehirden aramıştı. Oradaki bir proficiency kursuna writing için gittiğini, kendisine sen geçersin, iyisin denilmesine rağmen sınavdan kaldığını söyleyip bizden yardım istemişti. Esma'nın yazılarını incelediğimizde hiç de geçecek durumda değildi. Neyseki 18 essay kontrolün ardından Esma Proficiency writingi geçti.

Sorun #2: İstanbul

Benzer bir durumu daha sonra Ebru isimli bir öğrencimizle yaşadık. İstanbulda bir sürü okula aynı sınıfta Proficiency dersi veren bir kursa gitmişti. Kayıt olurken biz Boğaziçini biliyoruz, rahat olun denmiş Ebru'ya ama bize geldiğinde remedialdı. Önce birebir derslerde writing çalıştık geçti. Daha sonra ise listening bölümünü bizimle çalışarak geçti.

Sorun #3: Ankara

Bugün telefonda görüştüğümüz Ankara'dan bir öğrenci, orada bir Proficieny kursuna gittiğini ama derslerde çözdükleri soruların Boğaziçinden çok daha kolay olduğunu söyledi. Düşünün mesela siz 5 dakikalık listening parçaları ile eğitim alıyorsanız, Boğaziçinin sınavında tanesi 15 dakika dinleme parçalarıyla karşılaştığınızda afallayabilirsiniz.

BuProf Boğaziçi Hazırlık Öğrencileri için Neler Yapıyor?

BuProf Boğaziçi hazırlık ile ilgili en kapsamlı kaynak sitesi olarak BuProf.com sitesini sürekli yeni kaynak, bilgi ve ipuçlarıyla zenginleştiriyor. Mesela yüzlerce sayfa Boğaziçi hazırlık materyalini tarayıp Boğaziçi Proficiency kelimeleri listesini hazırladık. Geçmiş dönemlerde BuProf özel dersleri veya BuProf Essay Kontrol ile Boğaziçi Proficiency sınavını geçen öğrencilerimizin yazılarından bir kısmını seçip düzeltilmiş Boğaziçi Proficiency essay örnekleri belgesini hazırladık. BuProf Podcast ile dinleyerek öğrenebileceğiniz Türkiyenin hazırlık sınıfı temalı ilk ve tek podcastini Boğaziçi hazırlık öğrencilerine sunduk.

Ofisimize gelemeyen şehir dışındaki öğrencilere BuProf Online Essay Kontrol ile Boğaziçi seviyesinde essay yazmayı gösteriyoruz. Rehberlik ve özel derse ihtiyacı olan öğrencilere internet üzerinden kendi geliştirdiğimiz sistem ile ders veriyoruz. Kendi başına çalışmak isteyen öğrencilere ise Boğaziçin ilk ve tek online Proficiency hazırlık sistemi olan eProficiency'i sunuyoruz.

Mağdur olmamak için ne yapabilirsiniz?

Öncelikle Boğaziçi Düzey Belirleme Sınavı ve Boğaziçi İngilizce Yeterlilik Sınavının format ve içeriğine göz atıp sizi neyin beklediğini öğrenin.

Ders almayı planladığınız kişi ya da kurumun sınav formatını bilip bilmediğini, sınavla ilgili ellerinde uygun kaynakların olup olmadığı ve size referans gösterecek daha önce çalıştırdıkları öğrencilerin olup olmadığını kontrol edin.

Sonrasında ise iş size düşüyor. Düzenli ve akıllıca çalışın. Boğaziçi Proficiency 1 haftada geçilecek bir sınav değil. Sağlam bir hazırlık şart.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir