Boğaziçi Hazırlık Atlama

Boğaziçi hazırlık atlama hem üniversiteye yeni başlayacak öğrenciler hem de lisansüstü öğrenciler için önemli bir konudur. Boğaziçi hazırlığı atlamak konusunda bilmeniz gerekenleri bu yazıda sizinle paylaşacağız. Sayfa sonunda sizi özel bir kaynak bekliyor.

boğaziçi hazırlık atlama

boğaziçi hazırlık atlama

Boğaziçi hazırlık atlamak için gereken sınavlar?

Boğaziçi hazırlığı atlamak için girebileceğiniz 3 farklı sınav var.

BUEPT ile Boğaziçi hazırlığı atlamak

Bu sınavlardan ilki BUEPT ya da BÜYES olarak adlandırılan Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı. Öğrenciler arasında bu sınav proficiency ya da kısaca prof olarak adlandırılır. Proficiency sınavı Türkiyedeki en zorlu İngilizce yeterlilik sınavlarından biridir. Bu sınav Boğaziçine ait olduğu için Boğaziçi hazırlığı atlamada en çok tercih edilen sınavdır.

BUEPT sınavı yılda 4 kez yapılır: Eylül, Ocak, Haziran, Ağustos. Sınav yaklaşık 4 saat sürer ve Reading, Listening ve Speaking bölümlerinden oluşur. Speaking bölümü yoktur. Bu sınavdan 60 üstü not alanlar hazırlığı geçer.

TOEFL ile Boğaziçi hazırlığı geçmek

Boğaziçi hazırlık atlama için girebileceğiniz bir diğer sınav ise TOEFL IBT sınavıdır. TOEFL IBT sınavından 79 alırsanız Boğaziçi hazırlığı atlarsınız. Detaylar için Boğaziçi hazırlık atlama TOEFL sayfasını inceleyin.

IELTS ile Boğaziçi hazırlık atlama

Boğaziçi hazırlık atlama için girebileceğiniz bir diğer sınav ise IELTS sınavıdır. IELTS sınavından 6,5 alırsanız Boğaziçi hazırlığı atlarsınız. Detaylar için Boğaziçi hazırlık atlama IELTS sayfasını inceleyin.

Boğaziçi hazırlık atlamak için nasıl çalışılır?

Kendi başına çalışmak

Boğaziçi hazırlığı atlamak istiyorsanız önce hangi sınava gireceğinizi seçmeniz gerekir. Bu süreçte genellikle Boğaziçinin kendi sınavı olan BUEPT/BÜYES/Proficiency sınavı tercih edilir. Bu isimlerin hepsi aslına tek bir sınavı ifade ediyor.

Eğer BUEPT sınavına hazırlanacaksanız, kendi başınıza çalışmayı düşünüyorsanız öncelikle eProficiency online eğitim setine kayıt olup sınavla ilgili video anlatımlar, alıştırmalar ve deneme sınavlarıyla hem öğrenip hem de pratik yapabilirsiniz. Sınava hazırlıkta yazacağınız essayleri yani İngilizce kompozisyonları Türkiyenin neresinde olursanız olun BuProf Essay Kontrol ile kontrol ettirip kapsamlı bir değerlendirme alabilirsiniz. Böylece eksiklerinizi sınavdan önce görüp düzeltme imkanınız olur.

Proficiency sınavı için bir kitap üzerinden çalışmak isterseniz, 2 adet proficiency hazırlık kitabı ve BuProf Essay Kontrol içeren bir hazırlık paketi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Özel ders

Boğaziçi hazırlığı atmalak için bugüne kadar onlarca öğrencinin sınavı geçmesini sağlayan BuProf özel dersleriyle hazırlanabilirsiniz. BuProf özel derslerinde her bir öğrencinin ihtiyaçları belirlenerek öğrenciye özel hızlandırılmış bir hazırlık programı uygulanır.

Ücretsiz Kaynak: Boğaziçi Proficiency Kelimeleri

Boğaziçi Proficiency Kaynakları

BUEPT kelimeleri, örnek öğrenci essayleri, DBS örneği ve writing konuları, BuProf e-posta bülteni üyelerine hediyemiz. En yeni kaynaklara ulaşmak için ücretsiz e-posta bültenine üye olun.

 


Etiketler: boğaziçi hazırlığı atlama, boğaziçi hazırlık atlama, boğaziçi hazırlık muafiyet, boğaziçi hazırlıktan muaf olmak, boğaziçi hazırlık geçme, boğaziçi hazırlığı geçme