Writing’de sürem yetmiyor, ne yapmalıyım?

Published by BuProf on

Writing bölümünde pek çok öğrenci essaylerini yetiştirmekte zorluk çekiyor. 8’li argumentative essay kontrol paketi alan bir öğrenciminizin bu konuda tavsiye istemesi üzerine, konuyla ilgili tavsiyelerimizi derleyip sizinle paylaşmaya karar verdik.

Writingde zaman kontrolü için neler yapmak lazım? Size verilen zamanda nasıl iyi bir essay yazarsınız? Cevaplar sırasıyla aşağıda.

Bir yazı 40 değil 35 dakikadır

Öncelikle bir yazıyı 40 değil 35 dakika olarak düşünün, kalan 5 dakika yazınızı gramer ve yazım hataları için kontrolde kullanılmalı. Bu olmazsa olmaz. Pek çok öğrencinin yaptığı hata son ana kadar koştura koştura yazmak ve ufak tefek hataları gözden kaçırmak. En sık görülen hatalar a, an, the hataları, tense hataları, spelling veya kelime seçimi hataları oluyor. Siz siz olun, kontrol için vakit ayırın, ufak tefek hatalarla notunuzu tehlikeye sokmayın.

Yazmadan önce Outline it!

İkinci olarak, yazınızı zaman olarak yetiştirmek için yapmanız gereken en önemli şey, iyi bir outline çıkarmak. Yazıyı yazmaya başlamadan önce, görüşünüz ne olacak, kaç paragraf yazacaksınız hangi pointleri kullanacaksınız, varsa örnekleriniz hepsini kısaca not alıp yol haritanızı belirlemeniz lazım. Ondan sonra yazmaya başlayın. Aksi halde doğrudan yazmaya başlarsanız, rotasını bilmeyen gemi misali kaybolabilrsiniz. Yazının yarısında fikir değiştirmek ve yazının yapısını değişmeye çalışmak size ciddi zaman kaybettirir.

Sadelik güzeldir i.e. keep it simple

Yazı yazarken de özellikle sınav ortamında, sizi zorlayan ve emin olmadığınız ifadelerden kaçının. Bir fikri nasıl ifade edeceğinizi bilmiyorsanız alternatif cümleler ya da örnekler kullanın. Sakın takılıp kalmayın, kendinizi zorlamayın.

Estimate aklınıza gelmiyorsa predict ile bir cümle kurun. Gloomy weather diyemiyorsanız, bad weather diyin.

Antrenman Yapın

Maç, antrenmanda kazanılır sözünü hatırlayın. İyi ve hızlı yazabilmek için bol bol okuma yapmaya ihtiyacınız var. Düzenli olarak İngilizce gazete okuyun, op-ed okuyun. Örnek essayler okuyun. Okuduklarınızdan iyi kelime ve ifadeleri not alıp kendi yazılarınızda kullanın. Bunu ne kadar sık yaparsanız writinginiz o derece iyileşir ve gelişir. Tekerleği yeniden icat etmek zorunda değilsiniz. Var olan güzel ifadeleri kopyalayıp kendi yazılarınızı rahatlıkla iyileştirebilirsiniz.

Dahası çok okursanız her konuda diyecek bir sözünüz olur ve sınavda çokça düşünüp vakit kaybetmezsiniz.

Geribildirim Alın

Yazı becerinizin ilerlediğinden emin olmak, var olan hatalarınızı fark edip düzeltmek için essaylerinizle ilgili feedback almanızda fayda var. Bir öğrencimiz diyor ki “Gercek duzeyimi BUPROF ile gordum diyebilirim. 3 sinavdir neyi yanlis yaptigimi anladim.” 8’li argumentative essay kontrol paketimiz ya da genel essay kontrol paketlerimiz size de writingde yol göstersin.

Bu adımları sistematik olarak takip ederseniz, hem yazma hızınız hem de yazı kaliteniz artar.

Başarılar,

 

Etiketler: writing tavsiyeleri, essay yazma tavsiyeleri, writingde zaman ayarlama, buept hazırlık, proficiency writing tavsiyeleri


0 Comments

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir