F2’den B’ye yolculuk (BUEPT) – Zoru Başarmak

Published by BuProf on

Siyaset Bilimi bölümünden, F2 ile kalmış remedial öğrencimizin bir dönemlik çalışma ile B’ye uzanan sevindirici yolculuğu.

Öğrencimiz F ile Proficiency yolculuğumuz 13 Şubat günü bize gönderdiği e-posta ile başladı. Sonrasında kendisiyle tanışıp durum değerlendirmesi yaptık. F, pre-intermediate kurunda remedial bir öğrenciydi ve sınavın tüm bölümlerinden F2 ile kalmıştı.

F ile her bir beceri için haftada 2 saat ders yapmaya karar verdik ve programımıza başladık. En temel eksiğimiz kelime bilgisiydi. Bunun için ilk etapta readinge ağırlık verdik. İlk başlarda her bir cümleyi analiz ederek, her bir kelimeyi anlatarak yol aldık. Reading biraz ilerleyince listeninge yöneldik, ders dışı düzenli ödev ve alıştırmalarımızı verdik. Readingten öğrendiklerimizi writinge aktardık. Beraber paragraflar yazdık, essayler yazdık. Süre tutup zamana karşı yarıştık. Quizler yaptık. F’in tembellik yapıp dersleri astığı dönemler de oldu tabi. Ancak olay ciddiye binince kendisiyle ciddi bir konuşma yapıp sınavın son ayına hızlı bir giriş yaptık.

Yeri geldi sabah dersleri, yeri geldi öğlen dersleri yaptık. Sınava günler kala ofisten gece 11’de beraber çıktık. Azmettik, not aldık, düzelttik, çalıştık, ilerledik. Nihayet sınav günü geldi. F, writing öncesi arayıp sınavının iyi geçtiğini söyledi, içimize su serpti. Sonra da sınav sonuçları açıklanınca gördük ki aylar önce F2’ler ile karşımıza gelen öğrencimiz B ile sınavını geçmiş. Bu tarifi zor bir mutluluk. Bize iyi ki inanmışız iyi ki yola tüm gücümüzle devam etmişiz dedirten bir öğrenci hikayesi.

      “Kendim çalışır hallederim” diyerek girdiğim Ocak sınavı(f3 f3 f2) beni erkenden bir kurs bulmaya itmişti. “Sınav haziranda nasıl olsa” gibi cümlelerle daha fazla kendimi kandırmamam gerektiğini anlamıştım. Bi arkadaşımın da tavsiyesiyle BuProf’a kayıt oldum.
Hüseyin hocam ilk dersimizde eksiklerimi tespit etti. Sanırım eksik olmayan pek birşey de yoktu. Bir yol haritası çıkardı ve çalışmalara koyulduk. Bir buçuk yıllık bıkkınlık vardı üzerimde. Bu bıkkınlık ödevleri geciktirmeme , dersleri sürekli aksatmama neden oldu. Hüseyin hocamın tatlı sert uyarılarıyla kendime geldim. Dersler ve ödevler dışında hiç bir çalışma yapmaksızın 1 ayı yoğun olmak üzere iki aylık düzenli bir çalışma ile “B” ile geçtim.
Tekrar belirtmekte fayda var, BuProf dersleri ve ödevleri dışında hiçbir çalışma yapmadım. Soranlara “B ile geçtim” demenin mutluluğunu tadın derim. BuProf’a ve Hüseyin hocama tesekkürlerimi iletiyorum. Selametle…


0 Comments

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.