Öğrenci Soruları ve Cevaplarımız

Published by BuProf on

BuProf sitesi Boğaziçi İngilizce hazırlık sınıfı eğitimi ilgiliyle ilgili en kapsamlı ve en çok ziyaret edilen site. Durum böyle olunca öğrencilerden sık sık sorular alıyoruz. Kimisi özel kimisi ise genel sorular. Bu sorulardan genel anlamda öğrencilere yol gösterecek nitelikte olanları sizinle paylaşıyoruz.

Öğrenci Sorusu

İyi akşamlar, Ben boğaziçinde P2 program öğrencisiyim. Ocak ayındaki büyes sınavını geçmek istiyorum. Yol haritası çıkarmak istiyorum. Ciddi bir şekilde çalışmak istiyorum. Kullandığımız kitaplar hakkında bilgi veriyiim biraz. *Focus 2 *Betty Azar Gramar Siyah Kitap *New Language Leader *Birde sınıfta kullandığımız bookletlar var. Zaten siz biliyorsunuzdur ben yinede söylüyüm dedim. Şimdi size sormak istediğim 1) Betty Azar Black Kitap yeterli olur mu? İçindeki konuları sindirirsem yeterli olur mu? 2) Reading için ne tavsiye edersiniz? Sınıfta öğrendiğimiz kelimeler veya hocalarımızın okutturduğu kitaplar yeterli olur mu? Değilse ne önerirsiniz? 3)Günlük olarak VOAda okuduğum bir haber listenning veya reading için yeterli olur mu? Bunun için ekstra ne önerirsiniz? 4)Essay yazmaya son bir ay başlıyıcaz yani essay yazmayı öğrenmeyi. Sizin essay rehberi kitabı ve kontrol paketleriyle feedback alarak geçebilirim. Hocam yol haritası çıkarmaya çalışıyorum. Okulun eğitimini size anlatamam zaten biliyorsunuzdur. Her türlü tavsiyenize hazırım. Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.

Cevabımız

Gramer için Grammar in Use Advanced kitabını tavsiye ederiz. Azar düzensiz biraz. Reading için More to Read 2 bitsin. OPK Reading modülünü öneririz.Sınıftakiler readinge yetmez. Ek çok çalışma gerekli.

VOA + TED günlük reading/listening için yeterli olur. Essay Rehberi + Essay Kontrol çoğu öğrenci için yeterli oluyor. Çok kapsamlı bir eğitim ihtiyacınız olursa OPK Writing bitirirsiniz.

Öğrenci Cevabı

Teşekkür ederim hocam. Yönlendirmeleriniz olmazsa yadyok içler acısı halde. Daha çok heves kırıyolar işlerini yapmak yerine. Verdikleri essay ödevlerine bile uğraşmamak adına kelime sınırı koyuyorlar. Bana bir P2 öğrencisi ocak profu geçemez dediler. Sizin sayfanızdaki başarı hikayelerini okudum ve okulda odaklandığımız şey bile çok yanlış geliyor. Cümle yapılarını ve bol reading yapmak yerine sadece yabancı bir yerde yaşarsam karşıma çıkacak eggplant gibi pek mantıklı gelmeyen kelimeler kullanılıyor. Yardımlanıza minnettatım. Allah bolca razı olsun. Umarım yadyok sizden bir şeyler kapar 🙂


3 Comments

Sümeyye · Mayıs 8, 2018 at 10:19 pm

Merhaba Hocam,
Reading ve listening için TED’den çalışacağım. Writing için essay rehberi-kontrol’ü düşünüyorum. Reading için kitaptan da çalışmak istiyorum. Elimde Reader at Work 2 var. Bu kaynak hakkında fikriniz nedir acaba? Teşekkür ederim.

    BuProf · Mayıs 10, 2018 at 1:57 pm

    Reader At Work 2 güzel bir başlangıç olur ama onu takiben More to Read 2’yi de bitirin

    BuProf · Mayıs 10, 2018 at 1:57 pm

    Ayrıca Boğaziçi Reading için en kapsamlı online kaynak olarak OPK Reading paketi var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir