Eylül 2019 BUEPT Sonuçları & Tavsiyeler

Published by BuProf on

Merhaba, kısa bir süre önce Eylül 2019 BUEPT sonuçları açıklandı. Sonuçlara göre 511 öğrenci geçer not almış 565 öğrenci ise bir ya da birkaç bölümden kaldığı için sınavdan geçer not alamamış. Yani özetle kalma oranı %50’nin üzerinde. Geçen 511 öğrencilerden 303 öğrenci yeni kayıt olan yani 2019 girişli öğrenciler. Kalan 565 öğrencilerden 363 öğrenci 2018 ve önceki dönemlerden öğrenciler

Sadece Writing bölümünden sınava giren 113 öğrenciden ise 32 öğrenci geçer not almış. Sadece Writing bölümünden giren öğrenciler TOEFL ya da IELTS sınavlarından istenilen minimum notu alıp sadece writing bölümünden istenen puanı alamamış öğrenciler.

Sırada Ne Var?

Eğer sınavı geçtiyseniz tebrik ediyor ve güzel bir eğitim yılı diliyoruz.

Eğer istediğiniz puanı alamadınız ve Ocak sınavına hazırlanıyorsanız öncelikle kolaylıklar diliyoruz. Bir insanın emek verip uğraşıp istediği sonucu alamaması üzücü ama durmak yok. Ocak sınavına hazırlık için 2 temel seçenek var. İlki Boğaziçinin kendi sınavı yani BUEPT için hazırlanmaya devam etmek, ikincisi ise TOEFL veya IELTS gibi bir sınava hazırlanarak hazırlığı atlamak. TOEFL ve IELTS çalışmanın avantajları ve dezavantajları var. Temel avantajları sık sık yapılmaları yani neredeyse ayda birkaç kez girilebilecek sınavlar. İkincisi TOEFL veya IELTS çalışında aslında Prof da çalışmış oluyorsunuz. Okuma, dinleme, yazma çalışmaları genel olarak akademik İngilizceyi geliştiriyor. Bu iki sınavın temel dezavantajı yeni bir sınav sistemine alışmak, speaking becerinizi zayıfsa speaking geliştirmek ve de bu 2 sınavla birlikte gelen sınav ve hazırlık maliyeti.

Biz Nasıl Çalışıyoruz?

Her dönem olduğu gibi bu dönem de essay kontrol, OPK ve eProficiency öğrencilerimizden güzel haberler geldi. Özellikle de bu tür hizmetler ve online eğitimlerle hem Boğaziçi kampüste olan hem de farklı şehirlerde hazırlık beklemeli durumdaki öğrencilerin sınavı geçmesine yardımcı olabilmek gerçekten güzel bir duygu. Şimdi her dönem olduğu gibi biz de performans değerlendirme ve güncelleme sürecine giriyoruz. Yakında öğrenci görüşmelerimizi tamamlayıp başarı hikayelerini ve iyileştirme adımlarını paylaşıyor olacağız.

Eğer Eylül 2020 sınavı için kayıt olduğunuz ve bitiremediğiniz/süresi dolan bir BuProf eğitim paketiniz varsa ve Ocak sınavına hazırlanacaksanız bize haber verin. Kayıtlı öğrencilerimiz için özel bir programımız var.

Boğaziçi Proficiency Sınavı için Hazırlık

Hazırlık süreci öğrencinin seviyesine, harcadığı emeğe ve ilerleme hızına göre değişiyor ancak bazı temel kıstaslar şu şekilde:

BUEPT Writing Hazırlık

Writing bölümü için OPK Writing modülü (artı pakete dahil olan Essay Rehberi kitabı ve eProficiency Writing ) ve 10-15 essay kontrol genel olarak F1-F2 seviyesindeki öğrencilere geçer not aldırıyor. F3-F4 için ise pratik sınırının 30-40 essay bandına çekilmesini öneriyoruz.

BUEPT Reading Hazırlık

Reading için OPK Reading paketi (artı pakete dahil olan BuProf Reading kitabı + eProficiency Reading) sağlam bir altyapı sağlıyor. Bu F1-F2 grubu için yeterli geliyor ama daha alt seviyeler için ve kendi durumunu garantilemek isteyen öğrenciler için kesinlikle bol bol okuma yapmayı özellikle TED-ED okuyup dinlemeyi öneriyoruz.

BUEPT Listening Hazırlık

Listening için OPK Listening paketi (artı pakete dahil olan BuProf Listening kitabı + eProficiency Listening ) sağlam bir altyapı sağlıyor. Reading de olduğu gibi listening için de bu çalışma tüm içerik tamamlandığında  F1-F2 grubu için yeterli geliyor ama daha alt seviyeler için ve kendi durumunu garantilemek isteyen öğrenciler için muhakkak bol bol TED-Ed dinleyip analiz etmeyi, akademik konularda podcast dinlemeleri yapmayı öneriyoruz.

Başarılar!

BUEPT zorlu bir sınav, uzun bir yolculuk. Ama Boğaziçine geldiyseniz bu sınavı geçecek kapasiteye de sahipsiniz. Zorlayabilir, üzebilir ama gerekli çalışmayı ortaya koyunca er ya da geç bu iş oluyor.

Categories: Duyurular

0 Comments

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.