Beginner öğrenci writingden geçerken inter öğrenci neden geçemiyor?

Published by BuProf on

Bu yazıda sizlere ilginç bir durumdan ve bunun sebeplerinden bahsedeceğim. Belki de siz çoktan bu durumla karşılaştınız: Boğaziçi hazırlığa beginner olarak başlayan biri Haziran sınavında writingi geçerken intermediate olarak başlayan biri writingde kalmış. Peki bu nasıl olabilir? İnsan hayret ediyor değil mi?

Sonuçta beginner öğrenci neredeyse sıfır denecek bir seviyeyle geliyor, inter öğrenci ise belli bir altyapıyla yola başlıyor yani birkaç adım önde. Öte yandan sene sonunda bir beginner writingi geçerken bir inter kalabiliyor. Bunun sebebi ne?

Bu soruya cevap vermek için biraz geriye çekilip bir dil edinimi durum değerlendirmesi yapmak gerekli.

Öğrenmek ve yeniden öğrenmek

İlk olarak şunu söyleyebiliriz yanlış bilinen bir şeyi değiştirmek onu sıfırdan öğrenmekten daha zordur. Bu bağlamda beginner öğrenci boş bir kağıt gibi yola başlarken inter öğrencinin yol boyunca eksik ya da yanlış bildiği şeyleri sürekli silip revize etmesi gerekecek.

Çok ama eksik bilmenin zararları

İkinci ve daha önemli sebep ise şu. Beginner öğrenci seviyesi ve dil becerileri daha sınırlı olduğu için sınavda writingde risk alıp kompleks ya da şaşalı cümleler kurmaya çalışmaz çünkü risk alacak durumda değildir. Dahası belki istese bile o tür cümleler kuramayacaktır. Bu durumda sade ve anlaşılır cümlelerle yazar ve yüksek bir puan almasa da geçer. Öte yandan inter öğrenci daha çok şey bildiği için daha çok hata yapmaya meyillidir (Sade cümle yazmak interin şanına yaraşır mı!). Hele de tam hakim olmadığı kompleks yapıları ya da anlamını tam olarak bilmediği kelimeleri yazılarına katarsa büyük hatalar yapabilir ve haliyle de writingde başarısız olur.

Ne yapmalı?

Bu durumdaki inter öğrenciler için çözüm ya basit, sade ve anlaşılır cümleler yazmak ya da ileri seviye cümle yapıları ve kelimeleri iyice öğrenip öyle kullanmak.


0 Comments

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.