Boğaziçi hazırlığı geçemeyenler / Remedial öğrenciler

Boğaziçi hazırlığı geçemeyenler remedial öğrenciler olarak adlandırılır. Boğaziçi hazırlığı geçemeyen öğrenciler, BUEPT/BÜYES/Proficiency veya TOEFL veya IELTS gibi sınavlardan birinden geçer puan almadan bölümlerine başlayamazlar.

Boğaziçi hazırlığı geçemeyenler

boğaziçi hazırlığı geçemeyenler

boğaziçi hazırlığı geçemeyenler

Boğaziçi hazırlığı geçemeyince neler oluyor?

Boğaziçi hazırlığı geçemeyen öğrenciler çeşitli problemlerle karşılaşır. Bazı özel burs veren kurumlar, Boğaziçi hazırlık sınıfını geçemeyen öğrencilerin burslarını kesiyor. Eskiden remedial öğrencilerin belli bir süre sonra yurt hakları da ellerinden alınıyordu ve bu öğrenciler okul yurtlarında kalamıyordu. Ancak Boğaziçinde bu konuyla ilgili dönem dönem farklı uygulamalar oluyor.

Ayrıca yine eskiden Boğaziçi hazırlığı geçemeyen öğrencilere üniversite tarafından herhangi bir destek dersi verilmiyordu. Ancak son yıllarda öğrencilerden gelen itirazlar ve sınavda başarısız olan öğrencilerin sayısının artmasıyla birlikte remedial öğrencilere destek dersleri verilmeye başlandı. Fakat bu dersler de sınırlı.

Boğaziçi hazırlığı geçemeyenlerin sayısı

Boğaziçi hazırlığı geçemeyen öğrencilerin sayısı genel olarak yüksektir. Her bir Proficiency sınavında sınava girenlerin neredeyse yarısı kalır. Örnek vermek gerekirse, Haziran 2016 Boğaziçi Proficiency yani BUEPT sınavında geçen öğrencilerin sayısı 945, kalan öğrencilerin sayısı ise 888 oldu.

İlgili yazılar

 


Etiketler: boğaziçi hazırlığı geçemeyenler, boğaziçi remedial öğrenciler, boğaziçi hazırlıkta kalanlar

//www.googleadservices.com/pagead/conversion.js