Aklıma bir şey gelmiyor; yazamıyorum!

Published by BuProf on

“Hocam yazamıyorum, bu konuda aklıma bir şey gelmiyor” öğrencilerimizden sık sık duyabildiğimiz bir cümle. Yıllar içinde bu cümlenin pek çok farklı halini gördük ama temel sorun öğrencilerin aklına bir yazı konusuyla ilgili örnek ya da fikir gelmemesi. Peki ne yapmak gerekiyor?

Yazamıyorum ne yapmalıyım?

Aslında bu cevabı çok basit bir soru. Bana “Hocam yazamıyorum, aklıma bir şey gelmiyor” diyen öğrencime soruyorum: “Bu konuyla ilgili internette okuma yaptın mı? Aynı konuda essayler bulup inceledin mi? Literatür taraması yaptın mı?” Genellikle cevap hayır oluyor. Zaten bunu yapmamışsanız iyi bir yazının ortaya çıkması zor olur. İyi yazmak bol bol okumayı, genel kültürü geliştirmeyi gerektirir. Eğer size verilen konuyla ilgili hakkını vererek araştırma yapıp okursanız, yazarken aklınıza türlü türlü örnek ve fikir gelir.

Bir daha ben bu konuda yazamıyorum bırakayım demeden önce kendinize o konuda ne kadar araştırma/okuma yaptığınızı bir sorun.

İyi okumalar,

 

Etiketler: yazamıyorum ne yapmalıyım, konuyu anladım ama örnek gelmiyor aklıma


2 Comments

mdharzu · Ağustos 29, 2020 at 6:22 pm

dediklerinizi yaptım ama hala aklıma bir şey gelmiyor ne yapabilirim

    BuProf · Ağustos 30, 2020 at 5:17 pm

    Hala aklınıza bir şey gelmiyorsa yeterince okuma & araştırma yapmadınız demektir. Verilen bir konuda bolca örnek okuduğunuzda kendinize yazacak ifade ve argümanlar bulursunuz. Eğer örnek okuyup da yine yazamıyorsanız o zaman sorun yazıyı parçalara bölme ve paragraf geliştirme becerinizle alakalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir