Boğaziçinde hazırlık okumalı mıyım?

Published by BuProf on

Boğaziçi hazırlık sınavını geçmek zordur. Ancak bazı öğrenciler bu sınavı geçecek seviyede İngilizce öğrenmiş olarak Boğaziçine kayıt olur. Mesela yabancı dil alanından sınava giren Çeviribilim ya da İngilizce öğretmenliği gibi bölümlere yerleşen öğrenciler ya da lise hayatında iyi İngilizce eğitim almış olan öğrenciler Boğaziçi İngilizce Yeterlilik Sınavını başarıyla geçip bölümlerine başlayacak derecede bri İngilizce seviyesine sahip olabilir. Bu durumdaki öğrenciler için iki seçenek var. Hazırlığı geçmek veya hazırlık okumak. Bu iki seçeneğin de kendine has artıları ve eksileri var.

Hazırlığı geçebilecekken Boğaziçinde hazırlık okuyan öğrenciler

İngilizcesi yeterli olup da hazırlığı geçmeyen bir öğrenci advanced kuruna yerleşir. Bu öğrenci sene boyunca daha hafif bir ders programına tabi olur. Ders süresi daha az tatili daha fazladır. Genellikle öğrenciler bu yılı yoğun bir üniversite hazırlık döneminden sonra dinlenme yılı olarak kullanıyorlar. Zaten çok çalıştım bir sene de dinleneyim, İstanbul’u gezip göreyim, daha önce vakit bulamadığım şeyleri yapayım diye düşünüyorlar. Bizim bu durumda olan tanıdığımız öğrenciler oldu. Bir yıl hiç hazırlık derslerine gitmeyip Ağustos’ta sınavı geçenler ya da hiç hazırlık derslerine gitmeyip gezip dolaşıp daha sonra IELTS veya TOEFL ile geçen öğrencilerimiz oldu. Bu öğrenciler için hazırlık temelde bir dinlenme yılı.

Boğaziçi hazırlığı atlayan öğrenciler

Boğaziçi hazırlığı geçen öğrenciler bir anda kendilerini lisans hayatının ortasında buluyorlar. Özellikle İstanbul dışından gelen öğrenciler için derslerin başladığı ilk dönem bir alışma aşaması: İstanbul’a alışma, üniversiteye ve üniversite hayatına alışma, tamamen İngilizce bir eğitime alışma, aileden uzakta yaşamaya alışma. O sebeple ilk dönem gerçekten kritik bir dönem. Bu dönemi güzel atlatırsanız sonrası da güzel geliyor ve hayatınıza koca bir yıl ekliyorsunuz. Hazırlığı atlamanın en güzel yönü artı bir yılınızın olması. İstanbul’u illa çok görmek istiyorsanız az ders alıp mezuniyetinizi erteleyerek de bunu daha sonra yapmanız mümkün.

Categories: İpuçları

1 Comment

laf sözlük · Eylül 23, 2017 at 7:17 pm

kaliteli ve yenilikçi bir eğitim programına benziyo BuProf

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.