14 Comments

 1. Merhaba Sayın İlgili,

  Doktora başvurumu gerçekleştirdim. Ancak BUEPT sınavına girmem gerektiği hususunda bilgilendirme aldım. Önümüzdeki dönemde ilk gerçekleştirilecek olan sınava başvuru yapmak istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?

  Saygılarımla

  1. Merhaba Süleyman Bey, sınav dönemleri ve kayıtlar YADYOK sitesinde yayınlanır. En yakın sınav Ocak sınavı. Muhtemelen önümüzdeki günlerde kayıt ve ödemeler başlar. O sebeple YADYOK sitesini yakından takip edin.

 2. Sorry, i was wondering if this is an English exam why isn’t there a clear explanation in English for international students about it ?
  how can we know how to apply for it ? is it online ? is there a deadline for it ? how much does it cost and how should we pay ? it’s not written i couldn’t find

  1. Good question. This is not the official outlet of the university. BuProf is a private entity. All the official announcements can be seen on the YADYOK webpage, which is only partly in English.

  1. Sınav tarihleri her yıl değişiyor. Güncel bilgiler YADYOK sitesinden duyuruluyor. Orayı takip etmeniz gerekir.

 3. Merhaba!
  Ben de ülkenizin vatandaşı değilsem Türkiye’deki başka bir üniversitenin ikinci yılından yatay geçiş yapabilir miyim? Benim gibi insanlar için hibe veya burs programı var mı

 4. Merhaba,
  18 Şubat 2020’de bir BUEPT sınavı olduğu görünüyor akademik takviminizde, Full Bright Başvurum içim sınava dışarıdan kayıt yaptırmak istiyorum, böyle bir şey mümkün değil mi? Ve bu sınavın başvuruları siteden yayınlanıyor mu?
  Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

  1. Normalde sınav Boğaziçine kayıtlı olan ya da lisansüstü eğitim için gelecek öğrencilere açık yani Boğaziçili olmadan kayıt mümkün. Detaylar ve prosedür için hem kayıt işleri hem de YADYOK ile görüşmeniz gerekir. Normalde her sınav dönemi öncesi kayıt süreci YADYOK sitesinde paylaşılır. Sınav sonuçları ise genelde 2 hafta içinde yine YADYOK sitesinden yayınlanır.

 5. Merhaba, 30 mayısta yapılacak olan buept sınavına basvuru sitesini bulamadım. Hangi linkten basvuracağım? Bir de bu sene buept sınavından geçer sonuç alıp seneye yüksek lisans basvuru yaparken bu sonucumu kullanabiliyorum değil mi? cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Aslı Hanım, sınav kayıtları her sınav dönemi sınav vaktinden yaklaşık bir ay önce YADYOK sitesi üzerinden duyurulur. Yani erkenden bir kayıt seçeneği yok. Bilgilendirmeleri takip etmeniz gerekiyor sınav tarihine bağlı olarak. Normalde lisans ve yüksek lisansta veya son 2 yıldaki geçerli TOEFL skorlarında sınav sonuçları geçerli sayılıyor, muhtemelen YADYOK kendi sınav sonucunu da geçerli sayar 2 seneyi aşmadıysa. Ancak sınav sonrası bunu tedbiren teyit etmekte fayda var.

    1. Merhaba Zeynep Hanım, başvuru tarihleri ilk önce Boğaziçi akademik takvim üzerinde belli olur daha sonra sınava birkaç hafta kala YADYOK sitesinde detaylar açıklanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir