Boğaziçi Remedial

Boğaziçi Üniversitesi’nde bir öğrencinin en son olmayı isteyeceği şeydir herhalde ‘remedial’ öğrenciliği. Remedial olmaktan kasıt BUEPT yani İngilizce yeterlilik sınavını bir hazırlık yılının ardından geçememek. Sınavı geçemediğiniz takdirde bölümünüze başlayamıyorsunuz. Ancak hazırlık dersleriniz bittiği için devam edeceğiniz bir ders de olmuyor. Remedial olunca öğrencilerin bursları tehlikeye girer, sınavı geçene kadar yurtta kalmayla ilgili sıkıntılar yaşanır.

Remedial hayat pek çok öğrenci için fasit bir daireye, yani tekrar eden bir döngüye, dönüşebiliyor. Sınavı ancak 2 hatta 3 yıl sonra geçenler olabiliyor. Haliyle bu ciddi bir zaman kaybı ve psikolojik yük demek.

Proficiency sınavında her dönem çok sayıda öğrenci kalıyor. Bazı rakamlar şu şekilde:

2012 girişlilere baktığımızda, 1753 öğrencinin % 68’i başarılı olmuş. Bu oran 30 yıl hocalık yapmış biri için kabul edilemez. Bir derste başarısız olma oranı en fazla %10 dur, %32 oluyorsa bir sorun vardır. – Hürriyet Kampüs

Yani ciddi bir başarısızlık söz konusu. Ancak bunun sorumluluğunu bütünüyle öğrencilerin üstüne yüklemek haksızlık olacaktır. Ünviersite kotalarının artmasıyla hazırlık sınıfları daha da kalabalıklaşmış durumda. Hazırlık okulundaki fiziki şartların yetersizliği ve öğretim görevlisi ve öğrenci sayılarındaki orantısızlık bunun doğal bir sonucu olarak ortaya çıkıyor .

Bu rakamların ve remedial olmanın öğrencilik hayatı üzerindeki olumsuz etkilerini en baştan göz önünde bulundurup işleri sıkı tutmakta fayda var.

Remedial oldum, ya şimdi?

Tüm çabalarınıza rağmen ya da ters giden bir şeyler yüzünden remedial konumuna düştüyseniz acil bir durum değerlendirmesi yapmak yerinde olacaktır. İlk önce İngilizce seviyeniz ne durumda, sınavda hangi bölümden geçtiniz, hangi bölümden kaldınız bunu listeleyin. Sonrasında o alanlarla ilgili hemen planlı bir takviye çalışmasına başlayın. Eğer önünüze hedefler koymazsanız zaman siz çok fazla yol almadan akıp gider. Etrafınızdaki muhtemel olumsuz düşüncelerin motivasyonunuzu kırmasına müsade etmeyin, sizin gibi geçmeye kararlı ve beraber çalışabileceğiniz bir veya birkaç arkadaş bulun. Sıkı bir çalışma temposuyla 6 ay gibi bir sürede toparlayabileceğinizi söyleyebiliriz.

Boğaziçinde remedial olmak üzerine yazılar

Boğaziçinde remedial olmakla ilgili öğrenciler ya da basın tarafından yazılmış pek çok yazı var:

Remediallık üzerine kendisi de 3 yıl remedial hayatı yaşamış, Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’nden Oğuz Kaan Çağatay Kılınç’ın 3 yazısı var.

  1. Proficiency Sınavı’ndaki Başarısızlığın Tek Suçlusu Ögrenci Mi?
  2. Remedial Kelimesinin Tam Zıt Anlam Taşıdığı Yer: Boğaziçi Üniversitesi
  3. Boğaziçi’nin Remedial Sorununa Çözüm Önerileri

 

Boğaziçi Proficiency Kaynakları

BUEPT kelimeleri, örnek öğrenci essayleri, DBS örneği ve writing konuları, BuProf e-posta bülteni üyelerine hediyemiz. En yeni kaynaklara ulaşmak için ücretsiz e-posta bültenine üye olun.

0 Comments

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

//www.googleadservices.com/pagead/conversion.js