Biri gitti biri kaldı; yılmak yok!

Published by BuProf on

Sevgili Boğaziçililer, bir sınav dönemini daha geride bıraktık. Geçen arkadaşlarımızı tebrik ediyor, Haziran için hazırlanan arkadaşlarımıza kolaylıklar diliyoruz. Yaptığımız gözlemler doğrultusunda sizinle birkaç noktayı paylaşmak istiyorum.

It does not define who you are

Öncelikle İngilizce sınavındaki notunuz, geçmeniz ya da kalmanız sizin kim olduğunuzu belirlemez. Boğaziçini kazanmış öğrenciler olarak şüphesiz her biriniz, başarılı aklı başında insanlarsınız ve büyük ihtimalle ileride kendi alanlarınızda iyi işlere imza atacaksınız. BUEPT hayatınızdaki sınavlardan (ne kadar zor olsa da) bir sınav, onu da yeterli gayreti gösterince geçeceğinize inanıyoruz.

Bardağın dolu tarafı

O açıdan eğer geçmeniz gereken bir ya da birkaç bölüm kaldıysa bardağın dolu tarafına bakın, önünüzdeki zamanı en verimli şekilde değerlendirmeye gayret edin. Mesela diyelim sadece reading bölümü kaldıysa önünzdeki dönemi sevdiğiniz konularda bol bol İngilizce okuma yapacak bir fırsata dönüştürün, artan vakitlerinizi bir beceri ya da hobi edinmek için de kullanabilirsiniz. (Üniversite dersleriniz başlayınca boş zamanınız kalmayabilir)

Revizyon

İkinci olarak da çalışma düzeninizi gözden geçirin. Neyi doğru neyi yanlış yaptığınızı anlamaya çalışın çünkü aynı hataları tekrar ederek ilerlemek mümkün olmaz. O açıdan ara ara değerlendirme evrelerine girip çalışma düzeninizi ve verimini gözden geçirip gerekli iyileştirmeleri yapın. Eğer kendi başınıza işin içinden çıkamıyorsanız, yakın çevrenizden veya etrafınızdan size yardımcı olacak birinden tavsiye alın.

Sınava hazırlık bir yol ve bu yolun kaptanı sizsiniz. Bitiş çizgisine güzelce varmanız dileğiyle.

İyi çalışmalar,


0 Comments

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.